| |
Zagrożenie!
Aktywny front burzowy wkroczy do Polski. Burze przyniosą grad i silny wiatr. Żywioł obudzi mieszkańców tych regionów

Aktywny front burzowy wkroczy do Polski. Burze przyniosą grad i silny wiatr. Żywioł obudzi mieszkańców tych regionów

Minionej doby przez Polskę przeszedł front chłodny z poprzedzającą linią zbieżności wiatru na której powstały dość liczne burze. Głównym zagrożeniem był silny wiatr łamiący miejscami drzewa i blokujący drogi, zwłaszcza na Ziemi Lubuskiej, gdzie obowiązywał pierwszy stopień alertu pogodowego. Przed nami w tym tygodniu kolejne zjawiska burzowe w czasie wymiany mas powietrza i ponownego dotarcia jeszcze większego upału. Niektóre burze wystąpią także nad ranem i mogą obudzić mieszkańców kilku regionów.

Aktywny front burzowy wkroczy z zachodu do Polski, 12 lipca 2023

Aktywny front burzowy wkroczy do Polski, będzie silny wiatr i grad, później upał 12 lipca 2023

Obszar wyżowy, który w poprzednich dniach zapewniał nam stabilną, gorącą i miejscami okresowo upalną pogodę ustąpił. W jego miejsce wkroczyła zatoka niżowa związana z cyrkulacją strefową. W tym obszarze przechodzą strefy frontowe z płytkimi niżami, a między frontami jest zaciągana różna masa powietrza, od polarnomorskiej po czasami zwrotnikową.

Burze zanotowane minionej doby w rejonie Polski do godziny 10:10, 11 lipca 2023

Zjawiska burzowe w Polsce, front przyniesie grad i silny wiatr przed silnym upałem, 11-12 lipca 2023

Poprzedniej doby nad krajem zaznaczyła się linia zbieżności wiatru poprzedzająca front chłodny sunący na wschód Polski. Miejscami, zwłaszcza w zachodnich i południowych dzielnicach rozwinęły się burze, najpóźniej, bo dopiero nad ranem na południowym wschodzie. Aktualnie pogoda ponownie nad krajem będzie się stabilizować przed nadejściem kolejnych stref frontowych.

Prognoza układu barycznego nad Europą z położeniem frontu ciepłego i chłodnego nad Polską o godzinie 14:00, 12 lipca 2023

Front chłodny i ciepły przyniesie burze w Polsce, 12 lipca 2023

W ciągu najbliższej doby zwróćmy szczególną uwagę na rozwój sytuacji pogodowej nad Niemcami, gdzie dojdzie do rozwoju dość silnych burz. Ich zasięg nocą na 12 lipca będzie się rozszerzał w kierunku Polski. Nad nasz kraj najpierw wkroczy front ciepły za którym napłynie chwiejna, wilgotna i niestabilna masa powietrza, a następnie na liniach zbieżności wiatru i w rejonie kolejnego frontu, ale tym razem chłodnego dojdzie do rozwoju burz.

Prognoza burz dla Polski do godziny 10:00, 12 lipca 2023

Prognoza burz dla Polski, 12 lipca 2023

Komórki burzowe miejscami nad zachodnią Polską mogą się już pojawić w drugiej połowie nocy lub nad ranem i w ciągu dnia przesuną się nieco w głąb kraju. Z pewnością będzie więc sytuacja, gdy wyładowania atmosferyczne wybudzą Was ze snu i nowy dzień rozpoczniecie od przechodzącej burzy. Z uwagi na przewidywane parametry atmosferyczne określiliśmy maksymalną siłę żywiołu miejscami na pierwszy stopień alertu pogodowego. Głównym zagrożeniem może być silny wiatr, w porywach do 50-75 km/h, oraz lokalnie intensywny przelotny deszcz i lokalnie grad.

Prognoza zasięgu opadów i miejscami burz w Polsce, do godziny 08:00, 12 lipca 2023

Front burzowy z zachodu wkroczy do Polski, będzie silny wiatr i grad 12 lipca 2023

W środę 12 lipca w ciągu dnia rozwiną się kolejne burze i wydamy aktualizację prognozy burz dla Polski dostępną w naszych zakładkach. Na tym jednak nie koniec, bo następne lokalne burze wystąpią także 13 lipca, zwłaszcza na południowym wschodzie kraju, a ponownie silniejsze zjawiska burzowe będą możliwe w czasie wypierania silnego upału około 16 lipca, o czym szerzej będziemy informować w stosownym czasie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!