| |
Zagrożenie!
Od 20 lat pracuje Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS

Od 20 lat pracuje Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS

2 listopada 2020 roku minęło dokładnie 20 lat od ciągłej obecności człowieka na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. W tym czasie na stacji pracowało 240 osób, w tym 18 astronautów ESA. Na orbitalnej placówce astronauci mieszkają i pracują, prowadząc niezbędne badania, które mają przynieść korzyść dla mieszkańców Ziemi. Świat świętuje dwie dekady obecności ludzi na orbicie wokół Ziemi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W listopadzie 2000 roku pierwszy człowiek wszedł na dwumodułową Międzynarodową Stację Kosmiczną, a zaledwie trzy miesiące później ESA przeprowadziła swój pierwszy eksperyment.

20 lat stacji ISS, pierwsza ekspedycja. Foto: ESA

20 lat stacji ISS Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, historia, pierwsza ekspedycja

Na stacji ISS zazwyczaj prowadzone są trzy rodzaje eksperymentów: badania, których nie można przeprowadzić na Ziemi, badania mające na celu zrozumienie i poprawę zdrowia astronautów oraz badania wykorzystujące wyjątkowy aspekt dopasowania do nowego i stresującego środowiska. Badania te pomagają zgłębiać dalsze obszary naszego Układu Słonecznego, ale przynoszą korzyści ludziom na Ziemi dzięki nowej wiedzy, nowej technologii i nowym technikom.

20 lat Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Astronautka Samantha Cristoforetti pracująca ze sprzętem do badania monitoringu dróg oddechowych. Foto: ESA

20 lat Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS

Na co dzień współpracują ze sobą agencje kosmiczne: NASA, rosyjski Roscosmos, japoński JAXA, Kanadyjska Agencja Kosmiczna i europejska ESA. Dzięki temu stacja ISS może nadal pracować. Plany zakładają, że Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie działać jeszcze przez wiele lat, przyszłość badań w naszym wyjątkowym laboratorium rysuje się w jasnych barwach.

Stacja ISS, od 20 lat umożliwia przeprowadzanie badań na orbicie ziemskiej. Foto: ESA

Stacja ISS, od 20 lat na orbicie

Następna misja ESA na Międzynarodową Stację Kosmiczną zaplanowana jest na 2021 rok, gdy Thomas Pesquet zostanie pierwszym Europejczykiem, który poleci na statku kosmicznym SpaceX Crew Dragon w ramach swojej misji Alpha.

Przeloty stacji ISS nad Polską można zobaczyć na własne oczy. Przy dobrej pogodzie warto wcześniej sprawdzić na specjalnej stronie, godzinę i przewidywaną jasność w czasie przelotu.

Dzięki zainstalowanym kamerom, możemy na żywo śledzić obraz z podkładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS

DobraPogoda24, ESA


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!