| |
Zagrożenie!
Wraca mróz do Polski. Temperatura spadnie poniżej -10 stopni. Noce i poranki będą zimne przez antycyklon

Wraca mróz do Polski. Temperatura spadnie poniżej -10 stopni. Noce i poranki będą zimne przez antycyklon

Za nami noc, która przyniosła do Polski powrót ujemnych temperatur. Mróz zanotowano w wielu regionach. Noce i poranki co pewien okres w dalszej części lutego będą nadal miejscami zimne. Temperatura może spaść nawet poniżej -10 st. C. Szczególnie zimno zapowiada się przełom drugiej i trzeciej dekady lutego, gdy nad krajem pojawi się wpływ antycyklonu z rozpogodzeniami, zwłaszcza na północy i wschodzie kraju.

Mróz wrócił do Polski. Zanotowane temperatury minimalne przy gruncie, 14 lutego 2024

Mróz w lutym 2024 wraca do Polski, temperatura spadnie poniżej -10 st. C. przez antycyklon

Tak jak zapowiadaliśmy, minionej nocy pojawił się ponownie mróz w wielu regionach kraju szczególnie na obszarze, od Podlasia i Mazur przez centrum po Dolny Śląsk, Opolszczyznę i południe Małopolski. Najniższą temperaturę -7 st. C. wśród stacji synoptycznych IMGW, zanotowano w Jeleniej Górze. Takie nawroty mrozu będą się ponownie zdarzać w tym miesiącu, ale nie będą one ciągłe i obejmujące zawsze cały kraj. Najbliższej nocy na 15 lutego słaby mróz zanotujemy już tylko miejscami na wschodzie i południowym wschodzie Polski.

Prognozowany mróz w Polsce, 19 lutego 2024

Mróz wraca do Polski, noce i poranki będą zimne w lutym 2024

Z kolei między 15-17 lutego czeka nas większe ocieplenie w ciągu dnia, bo temperatury w wielu regionach kraju wskażą maksymalnie do około 10-16 st. C., a przymrozki w nocy i nad ranem pojawią się tylko punktowo i nie będą powszechne. Sytuacja ponownie zmieni się między 19-20 lutego, gdy Polskę sięgnie chłodniejsza masa powietrza ściągana przez antycyklon z centrum nad Krajami Nadbałtyckimi.

Prognoza położenia antycyklonu i ciśnienia w rejonie Polski, 19 lutego 2024. Dane: ECMWF / Ventusky

Mróz ściągnie antycyklon do Polski, prognoza ciśnienia i temperatury 19 lutego 2024

Wówczas szczególnie w rejonach rozpogodzeń, zwłaszcza na północy i północnym wschodzie kraju temperatura miejscami może spaść nawet poniżej -10/-6 st. C., biorąc pod uwagę również pomiary temperatury dokonane przy gruncie. O potencjale ochłodzenia, które przełoży się w tym czasie także na temperatury maksymalne w dzień, gdyż w całym kraju będą na poziomie kilku st. C., a miejscami na północnym wschodzie w pobliżu 0 st. C., świadczy adwekcja i zasięg powietrza na wysokości 1,5 km.

Prognoza zasięgu chłodnego powietrza w rejonie Polski na wysokości 1,5 km, 19 lutego 2024

Ochłodzenie z mrozem wróci do Polski, antycyklon namiesza w pogodzie, luty 2024

To chłodne powietrze zaciągane z Rosji jedynie muśnie nasz kraj, dlatego spadki temperatur nie będą wyjątkowo wysokie, a tym samym powrót siarczystego i całodobowego mrozu utrzymującego się przez wiele dni nadal nie jest spodziewany.

Prognozowany mróz w Polsce, 20 lutego 2024

Mróz i antycyklon sięgnie Polski, prognoza temperatury 20 lutego 2024

Mimo tego niewielkiego ochłodzenia między szczególnie 19-20 lutego w Polsce, średnia temperatura dobowa liczona od początku miesiąca nadal będzie ekstremalnie wysoka i to ochłodzenie nie wpłynie znacząco na jego zredukowanie. Anomalia temperatury do 22 lutego w skali całego kraju, ma być o około 5 st. C. powyżej normy klimatycznej. Mało tego, co najmniej do tego dnia nadal nie są spodziewane większe opady śniegu w naszym kraju.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
zcv

Dodajcie, że ochłodzenie potrwa 3 dni i to głównie na północnym wschodzie kraju

14 luty 2024 - 19:49
Odpowiedz