| |
Zagrożenie!

W Kanadzie zaobserwowano kuzyna zorzy polarnej - niezwykłe zjawisko „Steve”

15 września br. w czasie umiarkowanej burzy geomagnetycznej G2, zauważono tajemnicze zjawisko towarzyszące zorzom polarnym. Dziwne zjawisko obserwowano już wcześniej, dlatego kanadyjscy badacze z prowincji Alberta nadali mu nazwę „Steve”. Obserwatorzy potocznie nazywają je również skrzydłem anioła. 

Foto: FB Catalin Tapardel

Steve w Kanadzie

Na pierwszy rzut oka wygląda podobnie jak zorza polarna, jednak fizyk Eric Donovan z Uniwersytetu w Calgary, zauważył subtelną różnicę pomiędzy zaobserwowanymi zjawiskami.

Foto: FB Chandresh KN

Steve w Kanadzie 2

Smugę „Steve” przed zbadaniem i sklasyfikowaniem nazywano „protonowym łukiem”. Naukowcy jednak twierdzą, że na powstanie świetlistej wstęgi ma wpływ dodatkowy czynnik.

Foto: FB Benny Grosman

Steve w Kanadzie 3

Po zebraniu badań pola magnetycznego z satelit ESA, dostrzeżono w wynikach, że pole elektromagnetyczne w czasie zjawiska wykazuje duże zmiany, a ponadto temperatura na wysokości 300 km nad powierzchnią Ziemi wzrasta do 3 tys. st. C.

Foto: FB Adam Goddwillie

Steve w Kanadzie 4

Aktualnie naukowcy tłumaczą to zjawisko optyczne pojawianiem się wstęgi gazów, w którą uderzają protony, a następnie występuje emisja różnych kolorów światła. Steve może osiągać nawet 25 km długości z prędkością przemieszczania dochodzącą do 6 km/s. Zjawisko nadal ma być badane.


Komentarze
Michał

Nawet bardziej widowiskowe niż zorza

04 październik 2017 - 20:56
Odpowiedz