| |
Zagrożenie!
Śnieżyca zasypała domy po dachy. Ludzie kopali tunele aby wyjść. Śnieg wdarł się przez okna

Śnieżyca zasypała domy po dachy. Ludzie kopali tunele aby wyjść. Śnieg wdarł się przez okna

Zimowa pogoda przed nastaniem wiosny jeszcze nie raz przypomni się w Polsce, ale nie będą to aż tak ekstremalne zjawiska pogodowe, jakie nawiedziły w ostatnich dniach mieszkańców Kanady. Potężne uderzenie zimy zaskoczyło ludzi w Nowej Szkocji szczególnie na wyspie Cape Breton. Kilkudniowa śnieżyca wraz z zamieciami zasypała miejscami domy po sam dach. Ludzie musieli kopać tunele aby wyjść.

Skutki potężnej śnieżycy w Kanadzie na wyspie Cape Breton w Nowej Szkocji, luty 2024. Foto: X Chuck Wrathall

Potężna śnieżyca zasypała domy i drogi w Kanadzie w Nowej Szkocji, luty 2024

Z pomiarów wykonanych na miejscu wynika, że spadło ponad metr śniegu, ale z powodu silnego wiatru powodującego zawieje i zamiecie śnieżne utworzyły się kilkumetrowe zaspy. Miejscami śnieg dosłownie sięgał po dachy domów. Wiele wskazuje na to, że była to największa śnieżyca w tej części Kanady w Nowej Szkocji od około 20 lat.

Prognozowany zasięg pokrywy śnieżnej między Kanadą i USA, 10 lutego 2024

Potężna śnieżyca w Kanadzie, zasypane domy i drogi w Nowej Szkocji, luty 2024

Na wyspie Cape Breton ogłoszono stan wyjątkowy. Wielu mieszkańców zostało odciętych od świata. Na licznych nagraniach i zdjęciach relacjonują skutki uderzenia żywiołu. Aby wyjść z domu, czy dostać się do zasypanych samochodów, trzeba było kopać głębokie tunele. Z powodu nadmiaru śniegu wiele okien zostało rozbitych i śnieg wdarł się do budynków.

Skutki potężnej śnieżycy w Kanadzie w Nowej Szkocji, luty 2024

Z dnia na dzień życie mieszkańców w tym regionie Kanady zatrzymało się. Z powodu śnieżycy drogi stały się nieprzejezdne, ponadto pod naporem śniegu łamały się drzewa i doszło do masowej awarii prądu. Zamknięto szkoły i zakłady pracy. Wiele osób wychodziło na dachy i zrzucały z nich masę śniegu aby nie doszło do zawalenia konstrukcji.

Skutki gigantycznej śnieżycy w Kanadzie w gminie Cape Breton w Nowej Szkocji, luty 2024

Najnowsze prognozy wskazują na ryzyko kolejnej śnieżycy między północno wschodnimi stanami USA i południowo wschodnimi regionami Kanady, w tym ponownie po Nową Szkocję między 13-14 lutego. Również w tym przypadku ogromny cyklon może ściągnąć gigantyczne śnieżyce. Będą im towarzyszyć zawieje i zamiecie, a nawet burze śnieżne.

Prognozowany zasięg śnieżycy w rejonie kanadyjskiej Nowej Szkocji, 14 lutego 2024

Prognoza śnieżycy między USA i Kanadą, 13-14 lutego 2024

Jeśli prognoza sprawdzi się, to mieszkańcom tego regionu odechce się zimy na długie lata. Ledwo zdołali się odkopać, a kolejna śnieżyca może dotknąć ich miejscowości w przeciągu ponad tygodnia. Po opadach śniegu w czasie roztopów dodatkowo wzrośnie ryzyko powodziowe.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!