| |
Zagrożenie!
Dym z pożarów w Australii dotarł do Nowej Zelandii i przebarwił śnieg w górach

Dym z pożarów w Australii dotarł do Nowej Zelandii i przebarwił śnieg w górach

Temat pożarów w Australii nieco przycichł, ale to nie oznacza, że problem zniknął. Nadal płoną trawy i busz. Mało tego, niektóre ze słynnych lodowców w Nowej Zelandii zmieniły kolor na różowoczerwony. To prawdopodobnie pyły i cząstki biomasy nanoszone przez wiatr z Australii. O odkryciu poinformowała Liz Carlson, podróżnicza i blogerka. Zdjęcia z pokładu śmigłowca, wykonała 28 listopada br.

Pożary Australia przebarwiony śnieg w Nowej Zelandii

Widzimy na nich przebarwione lodowce pokryte śniegiem na obszarze Parku Narodowego Mount Aspring na Wyspie Południowej w Nowej Zelandii. Dopóki warstwa różowoczerwonego śniegu nie zostanie przebadana laboratoryjnie, nie można mieć 100% pewności, że przyczyną tego zdarzenia są pożary w Australii. Mimo to, obserwacje satelitarne z ostatnich tygodni dają bardzo dużą pewność, że tak jest. Podobna sytuacja ma miejsce w Polsce w czasie opadów śniegu i nanoszenia pyłu saharyjskiego. Wówczas na śniegu widać bardzo wyraźny żółty kolor. 

Pożary Australia czerwony Śnieg Nowa Zelandia

Australia nadal przeżywa jeden z najgorszych odnotowanych sezonów pożarów buszu. Według danych straży pożarnej, w Nowej Południowej Walii doszło do 117 pożarów, z których ponad 60 nie zostało jeszcze ugaszonych.

Silny zachodni wiatr skierował dym z australijskich pożarów w kierunku Nowej Zelandii. Cięższe cząsteczki - aerozole - opadają i przebarwiają śnieg na szczytach gór w tym kraju.

Pożary w Australii z bardzo wyraźnym obszarem dymu rozchodzącego się na wschód i południowy wschód. 5 grudnia, 2019 roku

Pożary w Australii Dym Nowa Zelandia Czerwone Lodowce

Według informacji podanej przez Australijskie Biuro Meteorologii, tegoroczna wiosna była najsuchsza w historii pomiarów.

DobraPogoda24, CNN, NASA


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!