| |
Zagrożenie!
Powiew zimy wkracza do Polski. W tych miastach już spadł śnieg. Wiemy, gdzie będzie biało

Powiew zimy wkracza do Polski. W tych miastach już spadł śnieg. Wiemy, gdzie będzie biało

Do Polski wkracza powiew zimy. Nad krajem pojawiła się strefa frontowa opadów związana z przechodzącym niżem Linus w kierunku Rumunii. Z północy będzie zaciągał zimne powietrze i opady deszczu w wielu regionach miejscami w ciągu najbliższej doby będą przechodzić w deszcz ze śniegiem i śnieg. Pierwsze śnieżyce pojawiły się już miejscami w rejonie Olsztyna i Białej Podlaskiej, a to dopiero początek. W kilku regionach do soboty spadnie nawet 5-10 cm śniegu. Warunki na drogach będą coraz trudniejsze.

Prognoza zasięgu opadów śniegu wraz z powstaniem pokrywy śnieżnej lub z możliwym zabieleniem krajobrazów do 19 listopada 2023

Powiew zimy wkracza do Polski, pierwszy śnieg w Olsztynie i Białej Podlaskiej, gdzie będzie śnieg do 19 listopada 2023

W ciągu najbliższej doby spodziewane są główne opady śniegu miejscami przynoszące na nizinach w Polsce pierwszy podmuch zimy. W porównaniu do poprzednich prognoz uległ korekcie zasięg możliwego zabielenia krajobrazów i powstanie pokrywy śnieżnej bardziej na wschód i północny wschód kraju. Obecne prognozy są obliczane bezpośrednio przed wystąpieniem opadów więc mają największą szansę aby się sprawdzić.

Prognoza zasięgu opadów śniegu w Polsce o godzinie 04:00 w nocy na 18 listopada 2023

Prognoza opadów śniegu w Polsce noc na 18 listopada 2023

Wygląda na to, że do soboty białe krajobrazy zobaczymy miejscami szczególnie, od województwa warmińsko mazurskiego przez częściowo podlaskie, mazowieckie po lubelskie i lokalnie świętokrzyskie, głównie na północy. Ponadto śnieg spadnie w rejonach podgórskich i górskich w województwie śląskim, małopolskim i podkarpackim. Lokalne zabielenia będą możliwe również w głębie wymienionych regionów.

Pierwsza śnieżyca na Lubelszczyźnie w rejonie Białej Podlaskiej, 17 listopada 2023

Rejonów z opadami śniegu w Polsce w kolejnych godzinach, a szczególnie nocą na 18 listopada będzie coraz więcej. Miejscami zobaczymy podobne widoki do tych notowanych już na Warmii i Lubelszczyźnie, gdzie pojawił się pierwszy powiew zimy. Najnowsze wyliczenia numeryczne prognoz wskazują, że najwięcej śniegu w Polsce na nizinach podczas tego ataku zimy spadnie na obszarze między północną Lubelszczyzną, wschodnim Mazowszem po południowo zachodnie dzielnice Podlasia, miejscami powyżej 5-10 cm.

Pierwsza śnieżyca w sezonie w Olsztynie, 17 listopada 2023

Sprawdzi się więc prognoza zapowiadająca w tym tygodniu pierwszy podmuch zimy na nizinach w Polsce. Musimy jednak zaznaczyć, że zasięg pokrywy śnieżnej do samego końca ulega korektom, gdyż jest zależny od dokładnej trajektorii ośrodka niżowego ze strefą frontową, jak również zasięgu niskiej temperatury nie tylko w warstwie przyziemnej, ale także w dolnej troposferze.

Prognoza zasięgu opadów śniegu w Polsce o godzinie 10:00, 18 listopada 2023

Prognoza opadów śniegu w Polsce 18 listopada 2023 o poranku

W sobotę w ciągu dnia strefa mieszanych opadów deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu będzie stopniowo zanikać na wschodzie i południowym wschodzie kraju. Kolejne opady śniegu na froncie pojawią się w niedzielę 19 listopada, gdy z zachodu na wschód kraju będzie wędrował ciepły front atmosferyczny. Na początku przyniesie opady śniegu, jednak od zachodu zaczną opady przechodzić w deszcz. Mimo to, krajobrazy miejscami w wielu regionach na chwilę powinny się zabielić. Przed nami więc pierwszy epizod zimowy bez szans na trwalsze nastanie chłodnej pory roku na nizinach.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!