
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Wraca śnieg i mróz? Będzie potężne starcie zimy z wiosną
Ponownie sięgamy po najnowsze prognozy aby sprawdzić czy wróci całodobowy mróz i spadnie dużo śniegu oraz nastąpi nagły powrót zimy, a może poczujemy podmuch wczesnej wiosny? Odpowiedź podaje nasza pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski sięgająca już do końca drugiej dekady lutego. Wygląda na to, że aura będzie niezwykle dynamiczna ze sporym kontrastem temperatury powodującym starciem zimy z wiosną. Będziemy mieć zarówno dni ze śniegiem, jak również z dużym ociepleniem.
Prognoza zakresu temperatury maksymalnej w Polsce do 19 lutego 2024
W nowym tygodniu, ale także aż po początek drugiej dekady lutego w Polsce utrzyma się wyraźny podział regionów na cieplejsze południe bez na ogół zimowej pogody poza górami oraz wyraźnie chłodniejszą północ i północny wschód okresami z podmuchami zimy niosącymi niewielki mróz oraz opady śniegu. Miejscami zdoła się w tym czasie utworzyć pokrywa śnieżna, a w południowej połowie kraju za to spadnie sporo deszczu. Będą okresy, gdy różnica temperatury maksymalnej na obszarze kraju sięgnie nawet 15 st. C.
Pogoda długoterminowa. Prognoza zasięgu mrozu, jaki może wystąpić między 7-10 lutego 2024
Silny mróz z temperaturami poniżej -30/-20 st. C. będzie się nadal trzymał z dala od Polski na północy i wschodzie Europy. Zasięg tego zimnego powietrza okresami zacznie jednak muskać szczególnie północną i północno wschodnią Polskę, gdzie w kolejnych dniach będzie wyraźnie chłodniej względem południowej połowy kraju. Taka sytuacja utrzyma się w kraju do około 12 lutego, z krótkim wyjątkiem około 8 lutego, gdy w tym dniu temperatury staną się bardziej wyrównane na obszarze kraju. W całej Polsce mniejszy kontrast temperatury czeka nas dopiero w trakcie drugiej dekady lutego i wtedy podmuchy termicznej zimy, czy przedzimia będą bardziej prawdopodobne bardziej w głębi kraju, nie tylko na północy.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana średnia temperatura do 12 lutego 2024
Odzwierciedlenie czekającego nas trendu pogodowego świetnie oddaje prognoza średniej temperatury dobowej. Wyraźnie widać podział na cieplejszą południową połowę kraju oraz chłodniejszą północ i północny wschód. Już między 4-6 lutego na Mazurach i Podlasiu będziemy mieć termiczne przedzimie, a między 7-9 lutego pojawi się termiczna zima szczególnie na obszarze, od Pomorza Gdańskiego przez Warmię, Mazury, północne Mazowsze po Podlasie. Na tym obszarze jest największa szansa na przejściowe utworzenie pokrywy śnieżnej po opadach śniegu. Bardzo ciekawie wyglądają również prognozy na okres między około 9-12 lutego. Wtedy szczególnie w dzielnicach zachodnich, centralnych, południowych i południowo wschodnich ma nastąpić znaczne ocieplenie i poczujemy termiczną wiosnę. Miejscami temperatury wzrosną do nawet 11-16 st. C.
Pogoda na 16 dnia dla Warszawy. Prognozowane prawdopodobieństwo opadów i temperatury do 20 lutego 2024
Czekające nas spore zawirowania w pogodzie bardzo dobrze widać na prognozach wiązek długoterminowych. Jednoznacznie z nich wynika, że około 8 lutego na chwilę temperatury w kraju się wyrównają, później znowu czeka nas podmuch ciepła i dopiero w trakcie drugiej dekady lutego temperatury spadną w całym kraju.
Pogoda na 16 dni dla Krakowa
Zawirowaniom temperatury będą towarzyszyć okresy z wiatrem o sile wichury, a także liczne opady deszczu, na północy i północnym wschodzie także częściej śniegu. Zasięg poszczególnych zjawisk przedstawimy w prognozach bieżących. Warunki pogodowe będą więc dynamiczne i wymagające ciągłej analizy, ale trend podziału na cieplejsze południe i chłodniejszą północ kraju jest wyraźny, co najmniej do początku drugiej dekady lutego.
Źródło: DobraPogoda24.pl