| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Powróci zima ze śniegiem i mrozem? Mamy prognozy do końca lutego

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Powróci zima ze śniegiem i mrozem? Mamy prognozy do końca lutego

Czy po bardzo ciepłej pierwszej dekadzie lutego również w kolejnych tygodniach będzie nietypowo ciepło, a może zima jeszcze wróci z mrozem i śniegiem do Polski? Najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni do niemal końca lutego wskazuje jednoznacznie dwa okresy. Jeden nadal cieplejszy i drugi chłodniejszy, ale bliższy termicznemu przedzimiu niż nawrotowi prawdziwej zimy, aczkolwiek jej epizody mogą jeszcze wystąpić.

Prognoza zakresu temperatury maksymalnej w Polsce do 26 lutego 2024

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza temperatury w Polsce do 26 lutego 2024

W nowym tygodniu wraz z początkiem drugiej dekady lutego utrzyma się w Polsce adwekcja łagodniejszych mas powietrza. Temperatury maksymalne w wielu regionach będą nadal miejscami przekraczać 5-10 st. C. Noce po 14 lutego zaczną ponownie coraz częściej miejscami przynosić niewielki mróz w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń, ale ujemne temperatury nie będą zawsze obejmować wszystkich regionów. Miejscami trzeba będzie zaczynać dzień od skrobania szyb w samochodach.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i europie za okres do 17 lutego 2024

Pogoda długoterminowa, prognoza anomalii temperatury do 17 lutego 2024

Mimo nocnych przymrozków, średnia temperatura dobowa w lutym nadal będzie wyjątkowo wysoka, a wręcz ekstremalna. Najnowsza prognoza anomalii do 20 lutego wskazuje temperaturę w skali całego kraju liczoną od początku miesiąca o 4,9 st. C. powyżej normy. W południowej połowie kraju będą regiony ze średnią o ponad 5-6 st. C. wyższą od średniej.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana średnia temperatura w Polsce do 20 lutego 2024

Pogoda długoterminowa, prognoza średniej temperatury do 20 lutego 2024

Odczucie pogody obrazują prognozy termiczne dla każdego dnia. Do poniedziałku szczególnie na zachodzie, w centrum i na południu nadal będzie występować termiczna wiosna, o której mówimy, gdy średnia dobowa temperatura przekracza 5 st. C. W kolejnych dniach nowego tygodnia, w zależności od regionów, utrzymają się temperatury charakterystyczne dla przedwiośnia lub wczesnej wiosny. Okresy adwekcji chłodniejszego powietrza również są widoczne w prognozach, ale będą dni przejściowe. Przykładem ma być około 19-20 lutego, gdy mróz w nocy może objąć przeważający obszar Polski.

Pogoda długoterminowa. Prognozowany zasięg adwekcji chłodnego powietrza w rejonie Polski około 20-21 lutego 2024

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza adwekcji powietrza 20 lutego 2024

Najnowsze trend pogody jednoznacznie więc wskazuje, że nawrotu zimy w trakcie drugiej dekady lutego nie będzie. Co prawda miejscami noce przyniosą okresami niewielki mróz, a nawet lokalnie popada deszcz ze śniegiem i śnieg, ale średnia temperatura będzie daleka od zimy. Nastania całodobowego mrozu z pokrywą śnieżną w tym okresie nie przewidujemy.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognoza temperatury i opadów do 27 lutego 2024

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza opadów i temperatury do 27 lutego 2024

Dopiero w trakcie trzeciej dekady lutego, a także w pierwszej połowie marca anomalia temperatury spadnie. Ma wtedy lawirować w pobliżu normy, z lekkim odchyleniem powyżej lub poniżej, w zależności od regionu i danego dnia. Może to oznaczać nieco większą szansę na pojawienie się częstszych nocnych przymrozków i okresów z przelotnymi opadami śniegu, ale warunki pogodowe będą bardziej charakterystyczne dla termicznego przedzimia niż zimy.

Pogoda na 16 dni dla Krakowa

Pogoda na 16 dni dla Krakowa, czy wróci zima z mrozem i śniegiem do końca lutego 2024

Krótko mówiąc - do końca drugiej dekady lutego nie oczekujemy nawrotu zimy, choć jej incydenty w postaci nocnego mrozu i lokalnego przelotnego śniegu mogą się zdarzyć. Luty w tym okresie będzie nadal ekstremalnie ciepły, dopiero jego ostatnia dekada ma nieco zredukować średnią temperaturę, ale ostatecznie miesiąc zapisze się jako ciepły. Zimowe akcenty będą jeszcze wracać między lutym i marcem, ale raczej jako epizody.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!