| |
Zagrożenie!
Ogromne gradobicie zasypało drogi. Wezwano pługi do usuwania lodowych zasp. Grad wdarł się do domu

Ogromne gradobicie zasypało drogi. Wezwano pługi do usuwania lodowych zasp. Grad wdarł się do domu

Niesamowicie potężne gradobicie uderzyło minionej doby we Włoszech. W rejonie miejscowości Senna Comasco spadła ogromna ilość gradu o średnicy do 3 cm. Wiele dróg zostało zasypanych, a w konsekwencji zablokowanych do czasu odblokowania przez pługi używane w sezonie zimowym. Lodowe zaspy miejscami miały aż 8cm grubości. Grad uszkadzał dachy budynków oraz zranił dwie osoby, gdy nietypowo lawina lodowa przez drzwi dostała się do domu. To najsilniejsze gradobicie w tym sezonie w regionie włoskiej Lombardii.

Skutki potężnego gradobicia we Włoszech w Senna Comasco, 4 lipca 2023. Foto: FB Vigili del Fuoco

Potężne gradobicie zasypało drogi we Włoszech w Lombardii, pługi do usuwania zasp lodowych w Senna Comasco, lipiec 2023

Trzeba przyznać, że wyjątkowo dobrze sprawdzają się prognozy burzowe w których wskazywaliśmy ryzyko burz z gradobiciami na minioną dobę. Wśród regionów najbardziej narażonych były północne Włochy, gdzie faktycznie doszło do gradobić w rejonie miejscowości Fabbrico, Castelfranco Emilia, Valsamoggia, Mottalciata, Canzo i szczególnie Senna Comasco. W tym regionie ludzie dosłownie przecierali oczy ze zdumienia.

Silne burze w tym miejscami gradowe zanotowane w zachodniej i południowo zachodniej Europie minionej doby do godziny 12:20, 4 lipca 2023

Potężne gradobicie we Włoszech zasypało drogi, wezwano pługi, lipiec 2023

Wyjątkowo silna burza gradowa dotknęła minionej nocy rejon Senna Comasco, gdzie natężenie opadów było ekstremalne. W czasie przejścia burzy spadło miejscami nawet 8cm gradu, a niewykluczone, że punktowo było więcej, gdyż pomiar był dokonywany po ustaniu opadów, gdy gradziny lodowe zaczęły już topnieć. Na pobliskich wzgórzach doszło nawet do utworzenia „lawiny lodowej”, która przedarła się przez drzwi domu i zraniła dwie starsze kobiety w czasie snu. Silnie wychłodzone kobiety zostały zabrane do szpitala.

Skutki gradobicia i silnej burzy we Włoszech w rejonie Senna Comasco, 4 lipca 2023

Strażacy z komendy w Como nadal walczą ze skutkami olbrzymiego gradobicia. Liczba interwencji przekroczyła już 100 i dotyczyła także miejscowości Canturino, Arosio, Senna Comasco, Carugo, Capiago Intimiano. Po opadach gradu, ulewach i stopnieniu gradzin doszło również do lokalnej powodzi błyskawicznej. Nierealistycznie wyglądały szczególnie drogi w środku lata, bo w wielu miejscach były białe i nieprzejezdne. Na miejsce skierowano specjalne pługi do przywrócenia przejezdności.

Przy użyciu ciężkiego sprzętu po gradobiciu przywracano przejezdność dróg we Włoszech w rejonie Senna Comasco, 4 lipca 2023

W ciągu najbliższej doby na 5 lipca największe ryzyko burz gradowych obejmuje ponownie obszar północnych i środkowych Włoch oraz krajów graniczących na północy po częściowo Bałkany. Druga strefa burz gradowych będzie możliwa miejscami między północno wschodnią Hiszpanią i południową Francją.

Prognoza burz dla Europy z 5-6 lipca 2023 do godziny 08:00

Prognoza burz dla Europy 5-6 lipca 2023

Kolejnej doby z 5-6 lipca burze gradowe w Europie będą miejscami możliwe szczególnie między północno wschodnią Hiszpanią po pogranicze z Francją, a także na północy Włoch, miejscami na Bałkanach i Ukrainie przez środkową Europę po rejon południowej połowy Polski.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!