| |
Zagrożenie!
NASA ogłosiła nazwę nowego programu lotów załogowych. Na Księżycu stanie kobieta

NASA ogłosiła nazwę nowego programu lotów załogowych. Na Księżycu stanie kobieta

Amerykanie po wielu latach powracają do planu powrotu na Księżyc, brany pod uwagę jest również Mars. NASA ogłosiła nazwę nowego programu załogowych lotów. Seria wypraw planowana jest na rok 2024 i została nazwana Artemida - od greckiej bogini, patronki Srebrnego Globu.

Artemida była bliźniaczą siostrą Apolla, którego imię nosił pierwszy program, realizowany w latach 1969 - 1972. Administrator NASA, Jim Bridenstein zapowiedział, że jednym z pierwszych uczestników wypraw na Księżyc będzie kobieta. Podczas specjalnej konferencji prasowej przedstawiciel NASA zastrzegł, że planowany termin pierwszego lotu - rok 2024 - wciąż jest uzależniony od uzyskania dodatkowego źródła finansowania. Na jego realizację wciąż brakuje 1 mld 600 mln dolarów.

Powierzchnia Księżyca 

Misja Księżycowa Artemida

Roczny budżet NASA wynosi 21,5 mld dolarów, z czego w tym roku Agencja wydała już 4,5 mld na budowę sondy kosmicznej Orion, dużej rakiety nośnej i małej stacji orbitalnej Księżyca, które są elementami programu Artemida. Dodatkowym utrudnieniem są opóźnienia w budowie rakiety startowej, realizowanej przez koncern Boeinga. Nie jest znana całkowita kwota misji księżycowej, gdyż pytany przez dziennikarzy o całkowity koszt misji księżycowej - Jim Bridenstein powiedział krótko - "Sam chciałbym to wiedzieć". W czasie pierwszego programu księżycowego NASA w ciągu 4 lat wysłała na Księżyc 12 astronautów.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!