| |
Zagrożenie!
Front ze śnieżycą przechodzi przez Polskę. Zima wróciła na dłużej? Spadło 10 cm śniegu

Front ze śnieżycą przechodzi przez Polskę. Zima wróciła na dłużej? Spadło 10 cm śniegu

Pod osłoną nocy do Polski minionej doby wróciła miejscami zima. Spadł śnieg, który zabielił krajobrazy, a w kilku regionach powstała pokrywa śnieżna do 4-10 cm śniegu. Front ze śnieżycą przesuwa się dalej na północ i północny wschód kraju. Do końca dnia obejmie kolejne regiony na północy. Powrót zimy będzie jednak krótkotrwały, ale uciążliwy. Warunki na drogach są trudne.

Pokrywa śnieżna notowana w Polsce o godzinie 07:00, 9 lutego 2024

Śnieżny front przechodzi przez Polskę, zima wróciła do wielu regionów, gdzie spadł śnieg

Minionej nocy śnieżyca pojawiła się szczególnie między Ziemią Łódzką i Świętokrzyską przez Lubelszczyznę po południe Mazowsza, a nawet południowy wschód Wielkopolski. Miejscami na tym obszarze spadło do 4-10 cm śniegu. Wśród stacji IMGW z największą pokrywą śnieżną na nizinach znajduje się Zamość, gdzie o poranku notowano 9 cm. Mieszkańcy i kierowcy rozpoczęli więc dzień od odśnieżania samochodów i chodników. Warunki na drogach są trudne ze względu na zalegający śnieg oraz błoto pośniegowe.

Prognoza zasięgu śnieżycy w Polsce o godzinie 13:00, 9 lutego 2024

Zima wróciła do Polski, gdzie spadnie śnieg do 10 lutego 2024

Front w dalszej części dnia będzie się przesuwał na północ kraju, rozciągając się na długości z opadami śniegu szczególnie, od rejonu Pomorza Zachodniego przez Kujawy, Mazowsze po częściowo Lubelszczyznę. Następnie dotrze nad Pomorze Gdańskie, Warmię, Mazury i Podlasie.

Prognoza zasięgu śnieżycy w Polsce o godzinie 16:00, 9 lutego 2024

Front niesie śnieżyce w Polsce, wróciła zima, prognoza opadów do 10 lutego 2024

Jednocześnie za śnieżycą już w cieplejszym wycinku powietrza nasuwającym się za ciepłym frontem pojawią się opady deszczu. Przy dodatniej temperaturze śnieg, który spadnie wcześniej zacznie topnieć i po kilkunastu godzinach po krótkim powrocie zimy nie będzie już śladu. Trzeba się jednak miejscami liczyć z dalszym ryzykiem zalań i podtopień w czasie roztopów. Nasiąknięta ziemia nie jest już w stanie przyjąć nadmiaru wody, a na wielu rzekach utrzymuje się ostrzegawczy i lokalnie alarmowy stan wody.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce o godzinie 07:00, 10 lutego 2024

Czy zima wróciła na dłużej do Polski, prognoza pokrywy śnieżnej do 10 lutego 2024

W trakcie weekendu pokrywa śnieżna w całej Polsce ponownie stopnieje z powodu adwekcji ciepłego powietrza, a tym samym powrót zimy nie będzie trwały. Możemy go nazwać jedynie epizodem.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!