| |
Zagrożenie!
Od 4 lat na wolności stado żubrów w pobliżu granicy z Ukrainą. W jakiej kondycji są żubry?

Od 4 lat na wolności stado żubrów w pobliżu granicy z Ukrainą. W jakiej kondycji są żubry?

31 marca 2021 roku mija 4 lata od dnia wypuszczenia na wolność stada 10 żubrów, które miały odtworzyć dzikie stado „Górny San II” po epidemii gruźlicy. Kilka lat wcześniej choroba doprowadziła do jego likwidacji. Żubry te ostatnią zimę spędzały w kilku rozproszonych grupach, w okolicach nieistniejącej wsi Dydiowa nad Sanem. Czasem zachodziły też na Ukrainę. Według najnowszej inwentaryzacji, stado po 4 latach liczy 18 osobników. Żubry są w doskonałym stanie zdrowotnym.

Odtworzono dzikie stado żubrów Górny San II w Polsce

Stado Żubrów odtworzone, Górny San II, kondycja dzikiego stada po 4 latach

- To dowodzi, że w przypadku żubra, tylko czynna ochrona gatunku poprzez monitorowanie stanu zdrowotnego i szybką reakcję na zagrożenia może przynieść sukces - podkreśla Jan Mazur, obecnie zastępca dyrektora RDLP w Krośnie, a przed czterema laty, jako nadleśniczy w Stuposianach, kierujący operacją przesiedlenia żubrów.

Stado Żubrów na Podkarpaciu, udane odtworzenie stada po 4 latach

Po epidemii gruźlicy u żubrów w 2013 roku, stado "Górny San" przestało istnieć. Po czterech latach kwarantanny zdecydowano o przywróceniu tutaj tych zwierząt starannie dobranych pod względem genetycznym i zdrowotnym. W styczniu 2017 roku do tymczasowej zagrody w leśnictwie Sokoliki przewieziono siedem osobników z pokazowej zagrody żubrów w Mucznem („Uroa", „Fabula", „Pujan", „Pumigrant", „Puder 2", "Purpurka", "Putomek"), zaś w marcu dołączyły do nich trzy krowy odłowione ze stada wolnościowego w Nadleśnictwie Lutowiska. Cała dziesiątka wkrótce "zwąchała się", a wypuszczona na wolność podejmowała dłuższe wędrówki.

Stado żubrów Górny San II na Podkarpaciu

Najtęższy w stadzie byk „Pujan”, wraz z kilkoma młodszymi krowami, dość często obserwowany był przy drodze w Mucznem, stanowiąc sporą atrakcję dla turystów. Żubry na Podkarpaciu mają się coraz lepiej.

Stado dzikich żubrów Górny San II na Podkarpaciu

Żubry w Polsce, zdjęcia i informacje

Przypomnijmy, w 2020 roku znacznie wzrosła liczba żubrów. Leśnicy informowali o wzroście populacji żubrów w Bieszczadach. W dziko żyjących stadach pojawiło się ponad 100 młodych. 

DobraPogoda24, Edward Marszałek Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!