| |
Zagrożenie!
Zorza polarna rozbłysła nad Polską. Jest widoczna gołym okiem nawet na południu. Sięga Słowacji i Węgier

Zorza polarna rozbłysła nad Polską. Jest widoczna gołym okiem nawet na południu. Sięga Słowacji i Węgier

Nad Polską rozbłysła wyjątkowo piękna zorza polarna. Co najważniejsze, jest widoczna gołym okiem nawet daleko na południu kraju. To nie zdarza się często, dlatego warto wyjść przed dom i spojrzeć w kierunku w północnego i północno zachodniego horyzontu najlepiej poza oświetlonymi terenami miejskimi. Rozbłyski na niebie widać znacznie dalej na południu Europy, bo napływają także raporty ze Słowacji i Węgier. Warunki w rejonach pogodnego nieba są wyjątkowo dobre, gdyż zorzę polarną widać jak na dłoni.

Zorza polarna rozbłysła w nocy na 6 listopada 2023 nad Polską

Zorza polarna rozbłysła w nocy na 6 listopada 2023 w Polsce, zorze widać gołym okiem i sięga dalej na południe Europy

Wyjątkowo rzadko się zdarza, że zorze polarną widać w Polsce gołym okiem, gdyż zazwyczaj jej zobaczenie wymaga długiego naświetlania zdjęć i jeszcze muszą się zdarzyć dogodne warunki atmosferyczne z brakiem zachmurzenia. W tym przypadku jest inaczej, bo zorzę można zobaczyć daleko na południu i to bez naświetlania. Przykładem jest Rzeszów. Jestem teraz na południu miasta z dala od oświetlonego centrum i doskonale widać różowe i czerwone pasma zorzy unoszącej się na południu Polski.

Zorza polarna nad Polską. Aktualne zachmurzenie z rejonami rozpogodzeń umożliwiające obserwowanie zjawiska o godzinie 18:00, 5 listopada 2023. Dane: Eumetsat

Zorza polarna nad Polską, noc na 6 listopada 2023 prognoza zachmurzenia

Obecnie doskonałe warunki do obserwacji zorzy polarnej mamy na Podkarpaciu, w Małopolsce, miejscami na Ziemi Świętokrzyskiej, a także miejscami na zachodzie kraju, gdzie występują liczne przejaśnienia i rozpogodzenia. Świetne warunki są również na Słowacji oraz na Węgrzech.

Zorza polarna nad Polską widoczna w miejscowości Rzuchowa w Małopolsce, 5 listopada 2023

Nasze Słońce staje się coraz bardziej aktywne, gdyż wkracza w okres szczytu 25 cyklu, który przypadnie w przyszłym roku. Z tego powodu co jakiś czas będzie dochodzić do rozbłysków, a jeśli wiatr słoneczny zostanie skierowany wprost do ziemskich biegunów magnetycznych, to będziemy mieć szansę na obserwowanie takiego zjawiska nie tylko na dalekiej północy Ziemi, ale w sprzyjających warunkach także w Polsce, jak obecnie. Zorzę polarną mogliśmy zobaczyć już minionej nocy, ale tym razem warunki są jeszcze lepsze, bo do Ziemi dotarł znacznie bardziej naładowany wiatr słoneczny z fragmentami protuberancji oderwany kilka dni temu z tarczy słonecznej.

Zorza polarna nad Polską sięga południa na Podkarpaciu w rejonie Krosna, 5 listopada 2023

Nad Polską doświadczamy obecnie burzy geomagnetycznej klasy G2 lub G3. Dochodzi do zakłóceń pasm radiowych, ale za to możemy gołym okiem podziwiać niezwykłą zorze polarną. W kolejnych tygodniach i miesiącach wraz ze zbliżaniem się szczytu cyklu aktywności słonecznej takich zjawisk może być więcej, ale trudno z wyprzedzeniem wskazać, czy akurat w Polsce.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Roman

Tę zorzę widać także w Bułgarii i Słowenii!

05 listopad 2023 - 19:18
Odpowiedz