| |
Zagrożenie!
Zeszły dwie trąby powietrzne. Wiatr uszkodził pokrycia dachowe. Jest nagranie uderzenia żywiołu

Zeszły dwie trąby powietrzne. Wiatr uszkodził pokrycia dachowe. Jest nagranie uderzenia żywiołu

Letni sezon burzowy w Europie nie pozwala się nudzić meteorologom. Kolejna trąba powietrzna w ostatnich dniach pojawiła się w rejonie Polski, tym razem zeszła w Czechach w okolicach Zverinka w Nymburku. Lej wirującego powietrza uszkodził pokrycia dachowe, ale na szczęście tym razem uszkodzenia były niewielkie. Mimo to żywioł wywołał niepokój i przerażenie mieszkańców. Kolejna trąba powietrzna rozwinęła się pod wieczór w pobliżu miejscowości Tisa w Ustecku.

Trąba powietrzna przemieszczająca się w Czechach w okolicach Zverinka, 6 sierpnia 2023. Foto: FB Lubomir Huljak

Trąba powietrzna uszkodziła dachy w Czechach, sierpień 2023

W chwili zjawiska nie było burz, ale padał deszcz. Trąba powietrzna nie była związana z klasycznymi rozbudowanymi superkomórkami, dlatego tym bardziej była zaskakująca. Lokalne uskoki wiatru w dolnej troposferze na poziomie do 1 km wysokości z niskim poziomem kondensacji umożliwiły jednak rozwinięcie słabego tornada w zjawisku określanym jako niska superkomórka górna - podają meteorolodzy z CHMU.

Lokalne burze zanotowane w rejonie Czech, 6 sierpnia 2023. Dane burze dzis

Trąba powietrzna zeszła w Czechach, zaskoczeni ludzie i uszkodzone dachy, sierpień 2023

W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania uderzenia żywiołu. Widać na nich wirujący lej powietrza dotykający powierzchni ziemi. W powietrzu unoszą się fragmenty blachodachówki, ponadto wiatr porwał i przeniósł trampolinę. Uszkodzenia są jednak bardzo lokalne i na szczęście tym razem lekkie.

Trąba powietrzna zeszła w Czechach w rejonie Nymburka, 6 sierpnia 2023

Kolejną trąbę powietrzną zanotowano w miejscowości Tisa. Przeprowadzona wizja lokalna meteorologów potwierdziła uderzenie żywiołu około godziny 20:45. Tornado zostawiło po sobie przerywany ślad o długości około 800m. Wiatr wyrywał drzewa, a niektóre większe gałęzie zostały przeniesione na odległość ponad 100m. Doszło również do zerwania dachu z jednego budynku. Trąbę powietrzną sklasyfikowano na poziom IF0-IF1, czyli słabe tornado z porywami wiatru w przedziale 90-150 km/h.

Druga trąba powietrzna zeszła w Czechach w rejonie Tisa, 6 sierpnia 2023

W tym roku w Czechach zeszło już co najmniej 5 trąb powietrznych. Pierwsza z nich pojawiła się na początku kwietnia, gdy przeszła przez obszar około czterech kilometrów w pobliżu Letovic w miejscowości Blanensko. Kolejna uderzyła pod koniec kwietnia w Nejepin w regionie Havlickobrod i Svitav. W Lubnej 10 czerwca pojawiła się kolejna trąba powietrzna pozostawiająca po sobie uszkodzenia na dachach kilku domów, a wczoraj wystąpiły dwie kolejne.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!