| |
Zagrożenie!
Załamanie pogody nadciąga z południa. Burze przyniosą ulewy i gradobicia. Antycyklon zaczyna słabnąć

Załamanie pogody nadciąga z południa. Burze przyniosą ulewy i gradobicia. Antycyklon zaczyna słabnąć

Obszar wyżowy związany z wieloośrodkowym antycyklonem zapewniający nam od wielu dni słoneczną i bezdeszczową pogodę zaczyna słabnąć i przesuwać się na wschód i północ Europy. W ten sposób otworzy się droga do wkroczenia nad Polskę z południa stref przelotnych opadów i burz z gradem związanych z płytkimi ośrodkami niżowymi. Zamiast wyłącznie słonecznej pogody będziemy mieć okres miejscami aury gorącej, ale z szansą na przelotny deszcz i burze z gradem. Zjawiska miejscami mogą być gwałtowne.

Załamanie pogody z południa sięgnie Polski. Zasięg opadów i kierunek przemieszczania o godzinie 10:20, 5 czerwca 2023. Dane: RainViewer

Załamanie pogody nadciagnie z południa, antycyklon słabnie będą burze i ulewy z gradem w Polsce 6-10 czerwca 2023 dokładna mapa

Zmiany baryczne nad Europą powodują, że do Polski otwiera się korytarz do napływu cieplejszego, ale również wilgotniejszego i bardziej chwiejnego powietrza. W takich warunkach przy wspomaganiu płytkich ośrodków niżowych i miejscami stref zbieżności wiatru zaczną się w kolejnych dniach tworzyć miejscami przelotne opady konwekcyjne pochodzenia burzowego. W rejonie bardziej wypiętrzonych chmur i komórek burzowych natężenie opadów będzie duże, ale o ograniczonym zasięgu. W skrajnych przypadkach może dochodzić do zalań i podtopień.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce do godziny 17:00, 6 czerwca 2023

Antycyklon słabnie będzie załamanie pogody w Polsce nadchodzą burze z gradobiciem i ulewami, 6 czerwca 2023

Zasięg nadciągającej typowo letniej pogody, czyli okresami gorącej, ale z chwiejnym i wilgotnym powietrzem w którym szczególnie w godzinach popołudniowych będą rozwijać się przelotne opady deszczu i burze z gradem będzie się stopniowo zwiększał w tym tygodniu z południa w głąb kraju. Już we wtorek 06.06 miejscami przelotnie popada i zagrzmi, zwłaszcza w południowo wschodnich regionach kraju szczególnie na Podkarpaciu. Po wielodniowej przerwie wrócimy do publikowania prognoz burzowych, które warto porównać do innych źródeł, gdyż czasami mogą się różnić w zależności od interpretacji synoptycznej i zastosowanego modelu pogodowego.

Prognoza burz IMGW dla Polski na 6-7 czerwca 2023

Takie warunki atmosferyczne będą się utrzymywać w kolejnych dniach czerwca. Najważniejszy jest zatem fakt, że przymrozki wreszcie na ogół ustąpią, zrobi się okresami gorąco, a lokalnie nawet jest szansa na pierwszy niewielki upał, ponadto wreszcie pojawią się bardzo oczekiwane opady deszczu.

Prognoza zasięgu opadów i miejscami burz w Polsce, w godzinach popołudniowych 7 czerwca 2023

Antycyklon ustąpi wkroczy załamanie pogody z południa, gdzie będą burze z ulewami i gradem 7 czerwca 2023

Niestety, zasięg tych opadów jest często ograniczony, ponadto tam gdzie popada może dojść do lokalnych podtopień ze względu na dużą zawartość wilgoci w atmosferze i dość wolne poruszanie się komórek burzowych. Opady te przeważnie nie poprawiają sytuacji hydrologicznej i nie wnoszą nic istotnego w poprawie suszy glebowej, gdyż szybko odpływają i parują po opadach.

Aktualna prognoza zasięgu opadów deszczu i lokalnych burz w Polsce w godzinach popołudniowych 8 czerwca 2023

Burze przyniosą ulewy i gradobicia, antycyklon słabnie, prognoza burz 8 czerwca 2023

Do 8 czerwca zasięg miejscami rozwijających się przelotnych opadów deszczu i burz może sięgnąć do około południowej połowy kraju. Dopiero w następnych dniach jest szansa na miejscami przelotne opady bardziej na północ Polski, gdzie są oczekiwane najbardziej.

Wstępna prognoza zasięgu opadów i burz w Polsce, godziny popołudniowe 9 czerwca 2023

Burze i opady z gradem załamią pogodę, możliwe podtopienia 9 czerwca 2023

Począwszy od wtorku 06.06 oraz w kolejnych dniach zalecamy sprawdzanie prognoz burzowych w którym będziemy wskazywać regiony najbardziej narażone na wystąpienia opadów i burz, lokalnie z gradem. Odpowiednie prognozy znajdziecie w zakładce prognoza burz. Warto również śledzić bieżące wskazania radaru opadów oraz detektorów burzowych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Wiktor Gołębowski

Jeśli mają być stacjonarne to ... co będzie u Mnie. Zawsze jak coś do Mnie idzie to wymywa się z chmur... teren leśny wszystko zabiera wodę z chmur 😡😤😤 . Jak burza przechodzi przez teren leśny to ją zabija i wygasa a potem 20 km jak przejdzie przez moją lokalizację to nasila się elektryka. Jak na złość na Mnie działa to. 😡😡

05 czerwiec 2023 - 12:36
Odpowiedz