| |
Zagrożenie!
Informacja o zagrożeniu radiacyjnym obiega Polskę. Radioaktywna chmura z Czarnobyla nie nadciąga

Informacja o zagrożeniu radiacyjnym obiega Polskę. Radioaktywna chmura z Czarnobyla nie nadciąga

Zagrożenie radiacyjne w Polsce, radioaktywna chmura nad Polską - takie informacje obiegają dziś portale społecznościowe. Wygląda na to, że ktoś stoi za celowym działaniem dezinformacyjnym. Zagrożenie ma wynikać z radioaktywnej chmury nadciągającej nad Polskę z Czarnobyla lub wycieku, bądź wybuchu badawczego reaktora jądrowego w Świerku (województwo mazowieckie).

Radioaktywna chmura zagrożenie radiacyjne w Polsce pożary Czarnobyl 2020

- Zamknij okna i pozostań w domu - czytamy. Informacje te są przekazywane głównie przez pocztę na FB lub SMS-y. -Dla uwiarygodnienia podaje się, że źródłem jest pracownik Sanepidu, Narodowego Centrum Badań Jądrowych lub Państwowej Agencji Atomistyki- informują Napromieniowani.pl

Liczne zapytania przesłane na FB - Napromieniowani

Skażenie radiacyjne radioaktywna chmura nad Polską Czarnobyl pożary

Tymczasem w Polsce nie ma żadnych zagrożeń radiacyjnych. Można to zweryfikować na stronie PAA, gdzie znajdziemy dane ze stacji monitorujących sytuację radiacyjną. Aktualne dane są jednoznaczne - sytuacja jest w normie.

Dane pomiarowe promieniowania jonizującego gamma ze stacji w Rzeszowie

Radioaktywna chmura nad Polską Czarnobyl 2020

Mało tego, gdyby nawet doszło do znacznego wzrostu promieniowania w Czarnobylu, to substancje radioaktywne w atmosferze nie dotarłyby do Polski, bo obecnie mamy północno zachodnią adwekcję powietrza. Wszystkie tego typu newsy weryfikujmy i nie podawajmy dalej bez sprawdzenia.

Trajektoria wsteczna napływającego powietrza do Polski, 17 kwietnia 2020

Promieniowanie pomiary w Polsce pożary skażenie Czarnobyl

Jutro 18 kwietnia również kierunek napływu powietrza nie ulegnie zmianie. Na mapie prognozowany kierunek adwekcji powietrza do Polski.

chmura radioaktywna kierunek przemieszczania nad Polskę z Czarnobyla

Państwowa Agencja Atomistyki przypomina, że sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie, jak również nie występuje zagrożenie dla zdrowia i życia ludności. Nie ma więc potrzeby podejmowania jakichkolwiek działań zapobiegawczych przez mieszkańców Polski, w szczególności nie zaleca się przyjmowania preparatów z stabilnym jodem (w tym tzw. płynu Lugola).

DobraPogoda24, Napromieniowani.pl, PAA


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!