| |
Zagrożenie!
Wracają silne burze. Spadnie ulewny deszcz i grad. Zagrzmi na wtórnym froncie

Wracają silne burze. Spadnie ulewny deszcz i grad. Zagrzmi na wtórnym froncie

Po chwilowej stabilizacji do Polski wracają rozproszone burze, które miejscami mogą być dość silne. Przyniosą ulewny deszcz, lokalnie niewielki grad oraz punktowo silny wiatr. Komórki burzowe będą się rozwijać na froncie wtórnym w chwiejnym powietrzu o sporych zasobach wilgoci. W ciągu najbliższej doby największe ryzyko burz będzie miejscami na południu Podkarpacia i Małopolski, a także na wybrzeżu. W czwartek 20 lipca pojawi się zdecydowanie więcej rozproszonych burz szczególnie miejscami we wschodniej połowie kraju.

Burze na froncie wtórnym miejscami rozwiną się w Polsce do 20 lipca 2023

Burze wracają do Polski, spadnie ulewny deszcz i grad, komórki burzowe na froncie wtórnym do 20 lipca 2023

Nad Polską będziemy mieć obecnie spory kontrast temperatury między chłodnym wybrzeżem oraz gorącym centrum i miejscami południowymi dzielnicami kraju, z temperaturami do 25-30 st. C. Z kolei nad morzem będą regiony, gdzie temperatura nie przekroczy 20 st. C. Na froncie wtórnym nad krajem w niestabilnym powietrzu rozwiną się w ciągu dnia rozproszone przelotne opady i burze.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 20 lipca 2023

Prognoza burz dla Polski do 20 lipca 2023

Największe prawdopodobieństwo burz w godzinach popołudniowych i lokalnie wieczornych obejmuje południowe dzielnice Małopolski i Podkarpacia po południowo wschodnie dzielnice Lubelszczyzny. Szczególnie niebezpiecznie może być punktowo na szlakach górskich, dlatego warto śledzić rozwój sytuacji i nie dać się zaskoczyć niebezpiecznej burzy w górach. Lokalne rozproszone i słabsze burze wystąpią także w innych regionach, zwłaszcza na północy w rejonie wybrzeża.

Prognoza burz dla Polski na noc 20 lipca 2023 według IMGW

W rejonie lokalnych burz spodziewamy się intensywnego deszczu o niewielkim zasięgu z sumami opadów do 10-25 mm, punktowo niewielkiego gradu oraz silnego wiatru w porywach do 50-70 km/h. Lokalnie burze będą więc na granicy pierwszego stopnia alertu pogodowego przed silnymi burzami. Zjawiska nie będą mieć jednak na ogół charakteru nawałnic, aczkolwiek każda z natury burza jest niebezpieczna chociażby ze względu na wyładowania.

Prognozowany obszar chwiejnego powietrza nad Polską w którym miejscami rozwiną się przelotne opady i burze, godziny popołudniowe 20 lipca 2023

Silne burze wracają do Polski, rozproszone komórki na froncie wtórnym 20 lipca 2023

Znacznie więcej rozproszonych burz w Polsce pojawi się w czwartek 20 lipca, gdy nad kraj napłynie chłodniejsza i niestabilna masa powietrza polarnomorskiego. W tym dniu temperatura maksymalna w kraju wzrośnie do 18-26 st. C. Na ogół nie będziemy więc mówić o dniu gorącym z lokalnymi wyjątkami na południowym wschodzie.

Prognozowany zasięg rozproszonych opadów i lokalnych burz w Polsce do godziny 14:00, 20 lipca 2023

Rozproszone burze na froncie wtórnym w powietrzu polarnomorskim, 20 lipca 2023

W kolejnych dniach nadal miejscami będą się pojawiać przelotne opady deszczu i burze, ale ich zasięg również będzie ograniczony i wymagający monitorowania codziennej prognozy pogody. Gorąco i miejscami upalnie na znacznym obszarze Polski zrobi się ponownie w okolicach 23-24 lipca, gdy na znacznym obszarze będziemy notować temperatury do około 25-32 st. C.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!