| Szukaj |
Zagrożenie!

Jaki jest wpływ burz na nasze samopoczucie?

W najbliższych dniach czekają nas bardzo silne epizody burzowe, warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki jest faktyczny wpływ burz na nasz organizm, zwłaszcza, że dane z wyszukiwarki Google jasno wskazują, że często szukamy odpowiedzi na frazę - złe samopoczucie podczas burzy.

Od lat wiadomo - pogoda wpływa na nasze samopoczucie. Warto jednak zaznaczyć, że każdy z nas na swój sposób odczuwa zmiany aury, bowiem różnimy się zdolnością adaptacji do zmieniających się warunków atmosferycznych. To oznacza, że zupełnie inaczej reagujemy na zjawiska np. błyskawice.

Wieloletnie badania naukowe potwierdzają, że intensywne wyładowania atmosferyczne mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Burze powodują uczucie lęku, niepokoju, trudności w skupieniu uwagi, a nawet zaburzenia krążeniowe i jelitowe. Główną przyczyną tego stanu, jest gwałtowny wzrost jonów dodatnich w powietrzu i nagłe skoki ciśnienia. Czynnikiem powodującym nasze złe samopoczucie jest ciśnienie, które gwałtownie skacze przed, w trakcie i po burzy. W takiej sytuacji organizm człowieka nie najlepiej sobie z tym radzi, ponadto wiele osób odczuwa strach przed burzą. Pomimo wielu systemów bezpieczeństwa, na przykład piorunochronów ciężko pozbyć się lęku, który jest zakorzeniony w naszej świadomości. Ten pierwotny strach wynika z faktu, że nie możemy zapanować nad burzą i nad katastrofami jakie ze sobą niesie.

Burze, wyładowania

Jedno z ciekawszych badań zostało przeprowadzono na Uniwersytecie w Cincinnati. Wzięło w nim udział 100 osób skarżących się na bóle głowy w rejonach Ohio i Missouri. Osoby te miały prowadzić zapiski dotyczące zwykłych bólów głowy i migren na przestrzeni 3-6 miesięcy. Co ciekawe, po przeanalizowaniu zapisków naukowcy zwrócili uwagę, że 31 % bólów głowy i 28 % migren zdarzało się, gdy błyskawica uderzyła w odległości mniejszej niż 40 km od miejsca pobytu badanego.

„Nasze badanie rzuciło nieco światła na związki pomiędzy bólami migrenowymi i zwykłymi bólami głowy a wyładowaniami i innymi zjawiskami meteorologicznymi” – mówił jeden z autorów, Geoffrey Martin. „Jest wiele sposobów, w jakich grom może wywołać ból. Na przykład przez fale elektromagnetyczne emitowane przez błyskawicę. Co więcej, wyładowanie powoduje pojawienie się ozonu i może spowodować uwalnianie pyłków i innych czynników drażniących” – dodał drugi z autorów badań, prof. Vincent Martin. Średni wiek badanych wynosił 44 lata, 91% z nich stanowiły kobiety.

Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!
Wyślij komentarz