| |
Zagrożenie!
Wielokomórkowe burze nad Polską. Niosą grad, intensywny deszcz i silny wiatr. Możliwa superkomórka w tych regionach

Wielokomórkowe burze nad Polską. Niosą grad, intensywny deszcz i silny wiatr. Możliwa superkomórka w tych regionach

Zanim na dłużej zacznie panować wyżowy układ antycyklonu nad Polską od nowego tygodnia, to jeszcze do wieczora miejscami wystąpią zanikające burze wielokomórkowe z opadami deszczu i lokalnie gradu z silnymi porywami wiatru, głównie we wschodnich i południowo wschodnich regionach. Lokalnie może wystąpić także superkomórka i właśnie w jej rejonie natężenie zjawisk będzie największe. Kolejnej doby pogoda zacznie się stabilizować nad całym krajem za sprawą wpływu wyżu.

Wielokomórkowe burze notowane w Polsce o godzinie 08:20, 3 września 2023. Dane: Eumetsat

Burze wielokomórkowe w Polsce, 3 września 2023, niosą grad, intensywny deszcz i silny wiatr, możliwa superkomórka

Niedzielny 03.09 poranek miejscami obudził Polaków, zwłaszcza w dzielnicach południowo wschodnich. Lokalne burze zanotowano na południu województwa śląskiego i miejscami w Małopolsce. Nieco bardziej zorganizowane burze rozwinęły się w rejonie południowych i południowo wschodnich dzielnic Ziemi Świętokrzyskiej, w tym Staszowie, gdzie odnotowano opady gradu. Burze miejscami notuje się na północy i północnym zachodzie Podkarpacia z tendencją przesuwania w głąb tego regionu, ponadto lokalnie są notowane także nad południowymi dzielnicami Lubelszczyzny.

Prognoza burz dla Polski, 3 września 2023

Prognoza burz dla Polski 3 września 2023

Burze nad południowo wschodnią Polską rozwijają się w chwiejnym powietrzu wspomaganym przez linie dywergencji, które powodują unoszenie powietrza ku górze, a w konsekwencji powstanie chmur burzowych. Na aktualnych zdjęciach satelitarnych doskonale widać zasięg występowania konwekcji. Komórki burzowe mają na ogół formę rozproszoną, miejscami tworzą niewielkie układy wielokomórkowe. Dodatkowo modele dużej rozdzielczości wskazują na możliwość powstania lokalnej co najmniej mini superkomórki.

Prognoza burz dla Polski na 3 września 2023 według IMGW

Obecnie główne burze występują na Ziemi Świętokrzyskiej w rejonie Buska-Zdroju i Wiślicy, a także w rejonie Staszowa, Połańca i Tarnobrzega. W ich rejonie natężenie opadów deszczu miejscami sięga do 10 mm w ciągu 10 minut. Wiatr w porywach może osiągnąć do około 50-70 km/h, a punktowo może także spaść niewielki grad.

Burze wielokomórkowe w Polsce. Chmura szelfowa w Małopolsce widoczna w miejscowości Ząb, 3 września 2023

Natężenie zjawiska na ogół nie osiąga więc progu alertu pogodowego pierwszego stopnia. Wyjątkiem może być jedynie rejon potencjalnej superkomórki, gdzie zjawiska pod warunkiem jej rozwoju będą silniejsze.

Prognozowany zasięg opadów i miejscami burz w Polsce do godziny 15:00, 3 września 2023

Burze wielokomórkowe przechodzą nad Polską wrzesień 2023, niosą grad i intensywny deszcz z silnym wiatrem, będzie superkomórka

Lokalne burze będą się przesuwać w kierunku południowo wschodnim i wschodnim. To są ostatnie burze w Polsce przed trwalszym nastaniem stabilnej pogody w kolejnych dniach. Więcej szczegółów podamy wkrótce w najnowszej prognozie długoterminowej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!