
Wichury wrócą do Europy. Wiatr przekroczy 100 km/h. Głęboki cyklon w prognozach
W kolejnych dniach czeka nas kontynuacja termicznej zimy i okresami przedzimia w Polsce. Siarczysty mróz zelżeje, ale wrócą chwilami opady śniegu i miejscami opady mieszane. Wiele wskazuje na to, że ujemna faza Atlantyku zmieni się na fazę neutralną lub dodatnią w pobliżu przełomu drugiej i trzeciej dekady stycznia. W takim przypadku pojawi się ryzyko powrotu wichury do Europy. Silny wiatr może również sięgnąć Polski przy przechodzeniu głębokiego cyklonu.
Prognozowane porywy wiatru, jakie mogą wystąpić w Polsce do 15 stycznia 2024
Obecnie jesteśmy na skraju słabnącego antycyklonu, dlatego w minionych dniach w Polsce były warunki do wystąpienia siarczystego mrozu oraz znacznego pogorszenia jakości powietrza z powodu inwersji i braku silniejszej cyrkulacji atmosfery. W kolejnych dniach dostaniemy się pod wpływ pola niżowego. Wrócą okresami opady, w tym śniegu oraz chwilami nasili się wiatr, w zależności od regionów w porywach do około 50-100 km/h, zwłaszcza 15 stycznia. Najmocniej powieje nad morzem oraz miejscami w górach.
Wichury wrócą do Europy. Prognozowane położenie prądu strumieniowego około 17 stycznia 2024
W prognozach coraz śmielej jest przewidywane odblokowanie Atlantyku, co przełoży się na przejście obecnej ujemnej fazy NAO do wartości neutralnej lub dodatniej. Oznacza to, że na pogodę w głębi Europy, w tym w Polsce może ponownie w trakcie drugiej połowy stycznia wpłynąć Atlantyk. Ma to mieć związek również z prądem strumieniowym. Jego porozrywane miejscami silniejsze meandry mają ponownie okresami pojawić się nad kontynentem.
Prognozowana faza NAO na Atlantyku do końca stycznia 2024
W takim przypadku w rejonie osi prądu strumieniowego może dojść do rozwoju cyklonu. Wstępne prognozy dają na to kolejną szansę 15 stycznia, ale także około 17-18 stycznia (+/-1 dzień). Niewykluczone, że rozwinie się niż, który z opadami i wichurami przetoczy się między przykładowo rejonem Anglii, Francji, Belgii po Niemcy, Polskę i wschodnią Europę. Jest to wstępna prognoza, która może się jeszcze znacznie zmienić, gdyż jest zależna od trajektorii cyklonu, ale generalnie sytuacja pogodowa nad kontynentem zacznie się zmieniać i będzie wymagać częstszego monitoringu.
Aktualnie prognozowany zasięg wichury w Europie w rejonie Polski, 18 stycznia 2024
Nie zmienia to jednak faktu, że po dłuższym okresie stagnacji i zablokowania cyrkulacji strefowej wrócimy do okresu bardziej dynamicznej i zmiennej pogody z wymianą mas powietrza. Prognozy zasięgu potencjalnych wichur i ich terminów wyklarują się w najnowszych prognozach, która analizujemy na bieżąco.
Aktualnie prognozowane położenie cyklonu niosącego opady i wichury z zachodniej Europy na wschód kontynentu, 18 stycznia 2024
Z ruszeniem cyrkulacji strefowej i odblokowaniem Atlantyku będzie związana także adwekcja łagodniejszych i cieplejszych mas powietrza, które najpierw obejmą zachodnie regiony Europy. Z tego powodu od wielu dni ostatnia dekada stycznia jest prognozowana z wyraźną dodatnią anomalią temperatury.
Źródło: DobraPogoda24.pl