| |
Zagrożenie!
Wichury przechodzą przez Polskę. Wiatr osiąga 100 km/h, łamie drzewa i wyłącza prąd. To skutki cyklonu Petar

Wichury przechodzą przez Polskę. Wiatr osiąga 100 km/h, łamie drzewa i wyłącza prąd. To skutki cyklonu Petar

Przed nami ostatnia faza załamania pogody związana z przechodzeniem cyklonu Petar, który w miniony weekend przyniósł w wielu regionach ulewy powodujące zalania i powodzie błyskawiczne, jak również burze z gradem i silny wiatrem. Centrum układu przesuwa się nad Bałtyk jednocześnie w całym kraju ponownie zrobiło się chłodno i jesiennie. Na północy kraju uderzyły wichury. Porywy wiatru osiągają do 100 km/h. Wiatr łamie gałęzie i powoduje przerwy w dostawie prądu. Na Bałtyku jest sztorm.

Prognozowany zasięg wichury i porywów wiatru w Polsce do godziny 14:00, 7 sierpnia 2023

Cyklon Petar sprowadza wichury do Polski, wiatr osiąga 100 km/h i wyłącza prąd, 7-8 sierpnia 2023

Wichury okresami utrzymają się na północy Polski w ciągu najbliższej doby, przy czym będą się rozszerzać z zachodu na wschód. Najsilniej powieje miejscami w województwie zachodniopomorskim, pomorskim po zachód i północny zachód warmińsko mazurskiego. Na tym obszarze wiatr w porywach osiągnie do 70-100 km/h. Najmocniej powieje miejscami na wybrzeżu.

Prognozowane położenie cyklonu Petar w rejonie Polski na południowym Bałtyku o godzinie 14:00, 7 sierpnia 2023

Cyklon Petar przynosi wichury w Polsce, wiatr łamie gałęzie i odcina prąd, prognoza wiatru do 8 sierpnia 2023

Do tej pory największe porywy wiatru zanotowano na stacji IMGW w Kołobrzegu i Dziwnowie, gdzie wiatr osiągnął 94 km/h oraz na stacji w Darłowie z porywem 98 km/h.

Skutki wichury w Kołobrzegu, 7 sierpnia 2023

Napływają raporty o coraz większej liczbie miejsc z brakiem prądu. Obecnie energia elektryczna nie jest dostarczana do kilku miejscowości w rejonie Koszalina, Kołobrzegu i Darłowa. Rejonów z tymczasowym brakiem prądu będzie więcej, gdyż wichura utrzyma się także we wtorek 8 sierpnia.

Prognozowane położenie obszaru niskiego ciśnienia z centrum cyklonu Petar w rejonie Polski, noc na 8 sierpnia 2023

Wichury nad Polską, wiatr osiąga 100 km/h, skutki cyklonu Petar sierpień 2023

Wichurom na północy Polski towarzyszą miejscami również opady deszczu. Warunki pogodowe nad Bałtykiem przypominają zaawansowaną jesień, co jest nietypowe w pierwszej dekadzie sierpnia. Temperatura odczuwalna na środkowym wybrzeżu spadła aktualnie do zaledwie 7-8 st. C.

Prognozowany zasięg wichury z porywami wiatru do godziny 14:00, 8 sierpnia 2023

Wichury w Polsce, jesienny niż w sierpniu 2023, wiatr odcina prąd

Zanim niż Zachariasz nazywany również cyklonem Petar dotarł nad Bałtyk, to wcześniej w Polsce przyniósł potężne ulewy i burze. W wielu regionach doszło do zalań i podtopień, a nawet powodzi błyskawicznej. Były również notowane gwałtowne uderzenia wiatru oraz gradobicia.

Burze zanotowane w czasie wpływu i przejścia cyklonu Petar przez Polskę między 5-7 sierpnia 2023

Cyklon przyniósł potężne burze w Polsce, sierpień 2023

Zgodnie z prognozami, najwięcej silnych burz w omawianym okresie pojawiło się miejscami we wschodniej połowie kraju. Najbliższe dni będą jesienne pod względem termicznym. Do wtorku 08.08 utrzyma się silny wiatr na północy kraju, ponadto miejscami przelotnie popada i zagrzmi. Burze najbliższej doby pojawią się szczególnie na południu Podkarpacia. Cieplej zacznie się ponownie robić w wielu regionach kraju w najbliższy weekend.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!