| |
Zagrożenie!
Wichury, burze i ulewy w wielu regionach. Antycyklon blokuje zmiany. Kiedy załamanie pogody w Polsce?

Wichury, burze i ulewy w wielu regionach. Antycyklon blokuje zmiany. Kiedy załamanie pogody w Polsce?

Tegoroczny marzec zgodnie z naszymi prognozami długoterminowymi upływa w Polsce pod znakiem dominacji pogody wyżowej. Silny antycyklon zapewnia wiele słonecznych i stabilnych dni z umiarkowanymi temperaturami i bardzo niewielką sumą opadów. Blokada wyżowa powoduje, że wichury, ulewy i burze nie mogą do Polski dotrzeć. Załamanie pogody pojawia się w tym czasie w innych regionach Europy, gdyż układy niżowe z frontami atmosferycznymi mają problem, aby się przemieścić do wschodniej i środkowej części kontynentu. Ważnym czynnikiem jest również rozbity prąd strumieniowy oraz trwały wyż w kształcie greckiej litery Omega. W takiej sytuacji niże z opadami poruszają się głównie po jego obrzeżach.

Ulewy, burze i wichury w Europie. Prognozowana suma opadów do 22 marca 2022

Wichury, ulewy i burze w Europie, silny antycyklon chroni Polskę, prognoza opadów do 23 marca 2022

W najbliższych dniach w Polsce niewiele się zmieni. W czasie przebudowy układu wyżowego między 15-16 marca miejscami pojawią się słabe i umiarkowane opady deszczu, a w górach śniegu, ale później znowu dostaniemy się pod wpływ bardzo silnego wyżu z ciśnieniem do około 1050 hPa. Blokada antycyklonu spowoduje, że ulewy w tym czasie i wichury pojawią się miejscami na zachodzie i południu Europy. Prognozy wskazują, że w najbliższych dniach sporo deszczu spadnie w Hiszpanii i na południu Francji, lokalnie do około 90-300 mm. Spodziewany jest również wiatr o sile wichury w porywach miejscami ponad 100 km/h. Z tego powodu zostanie uniesiony pył saharyjski nad Algierią i skierowany do Europy. W kolejnych dniach ulewy pojawią się także nad Sardynią, południowymi Włochami, Grecją, Turcją, a także w Szkocji i Norwegii. Przejściowo miejscami mogą to być również opady śniegu. Lokalnie mogą także wystąpić burze.

Prognozowane chaotyczne położenie porozrywanego prądu strumieniowego nad Europą, 17 marca 2022

Wichury i ulewy w Europie, prognoza wiatru 17 marca 2022

Silny antycyklon i brak silnego prądu strumieniowego nie będzie sprzyjać zmianie pogody w Polsce. W naszym kraju nadal możemy liczyć na stabilne warunki pogodowe bez gwałtownych zjawisk atmosferycznych, co najmniej do około 22-23 marca, a może i dłużej. Sytuację monitorujemy i będziemy informować na bieżąco.

Silny wyż w rejonie Polski. Prognozowane średnie ciśnienie w Europie, do 24 marca 2022

Silny wyż nad Polską blokuje wichury, ulewy i burze, marzec 2022

Na uwagę obecnie zasługuje odcięty niż w rejonie Półwyspu Iberyjskiego. Nosi on imię Elke, a hiszpańscy meteorolodzy dodatkowo nadali mu imię Celia. Powoduje on ulewy, lokalne burze oraz wichury. W następnych dniach strefa obniżonego ciśnienia wraz z kierunkiem słabego prądu strumieniowego będzie się rozszerzać na wschód w głąb basenu Morza Śródziemnego, dodatkowo w rejon Morza Czarnego zejdzie kolejny niż. Oba ośrodki będą się poruszać po obrzeżach rozbudowującego się pola wyżowego.

Prognozowany zasięg konwekcyjnych opadów w Europie, 17 marca 2022

Odcięty niż, ulewy, wichury i burze na południu Europy

Mimo, że wyż zapewni stabilną pogodę nie tylko w Polsce, ale również na znacznym obszarze Europy, to będą regiony, gdzie w najbliższych dniach pojawią się wichury, aczkolwiek bardzo ograniczone pod względem zasięgu.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w Europie, do 19 marca 2022

Wichury w Europie, prognoza wiatru do 19 marca 2022

Z kolei w Polsce nadal niewiele zmian. Możemy w dalszym ciągu liczyć na wiele stabilnych dni. Opadów będzie niewiele. Początek wiosny zapowiada się więc suchy, czyli tak jak prognozowaliśmy już kilka tygodni temu. Sytuacja być może zmieni się z upływem 3 dekady marca, gdy przelotnych opadów ma być trochę więcej, ale bez ekstremalnych zjawisk.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!