| |
Zagrożenie!
W trzy godziny spadło ponad 200 litrów wody. Powódź błyskawiczna zalała domy i samochody. Oberwanie chmury zaskoczyło w miastach

W trzy godziny spadło ponad 200 litrów wody. Powódź błyskawiczna zalała domy i samochody. Oberwanie chmury zaskoczyło w miastach

Z powodu rozbudowy pola wyżowego w rejonie Polski, gwałtowne burze z nawałnicami niosącymi ulewy, gradobicia i wichury przeniosły się na południe Europy, w tym do Hiszpanii, gdzie prognozowaliśmy bardzo silne zjawiska burzowe. W ich rejonie oberwanie chmury doprowadziło w wielu miejscach do zalań i podtopień, a nawet powodzi błyskawicznej. Potrafiło spaść ponad 200 litrów wody na m2 ziemi w zaledwie 3 godziny. Woda zalała posesje i samochody w rejonie miejscowości Alcanar, Tivissa, Mas de Barberans i San Jose del Valle.

Skutki powodzi błyskawicznej w Hiszpanii w Andaluzji, 3 września 2023. Foto: FB Juan Garcia Moreno

Oberwanie chmury i powódź błyskawiczna w Hiszpanii we wrześniu 2023, zalane drogi, samochody i domy

W ostatnich prognozach zapowiadaliśmy, że gwałtowne burze uderzą na południu Europy, w tym szczególnie w Hiszpanii, gdzie rozwiną się układy wielokomórkowe. Faktycznie minionej doby nawałnice dały się we znaki w kilku regionach. Burzom towarzyszyły potężne ulewy. Ze wstępnych danych wynika, że najwięcej deszczu spadło w rejonie Alcanar, bo ponad 200 litrów w zaledwie trzy godziny. W czasie maksimum opadów w dwie godziny spadło aż 164 mm wody.

Gwałtowne burze zanotowane minionej doby w Europie do godziny 12:15, 4 września 2023

Gwałtowne burze i ulewy z powodziami w Hiszpanii we wrześniu 2023, woda zalała drogi, domy i samochody w rejonie Alcanar, Tivissa, Tortowa, Mas de Barberans i San Jose del Valle

Wielu przykładów oberwania chmury z minionej doby w Hiszpanii nie brakuje. Miejscami suma opadów przekroczyła 100-200 litrów wody na m2 ziemi. Drogi bardzo szybko zmieniły się w rwące rzeki, a woda zaczęła się wdzierać na teren posesji. Miejscami dzielnice miast zostały zupełnie odcięte przez błyskawiczną powódź. Kolejnym przykładem jest rejon gminy San Jose del Valle, w prowincji Kadyks w Andaluzji, gdzie spadło blisko 170 litrów wody na m2 ziemi.

Skutki oberwania chmury i powodzi błyskawicznej w Hiszpanii w gminie San Jose Del Valle, 3 września 2023

Z takimi sumami opadów w tak krótkim czasie żaden system kanalizacji nie jest w stanie sobie poradzić i bardzo szybko dochodzi do powodzi błyskawicznej. Woda nagle zalewa drogi, posesje, piwnice, samochody i pola i parki. Skutki żywiołu są jeszcze bardziej skumulowane, gdy wcześniej występuje wielotygodniowa susza tworząca nieprzepuszczalną zbitą glebę, a tak jest w wielu regionach Hiszpanii.

Skutki powodzi błyskawicznej w Hiszpanii w Alcanar w Katalonii, 3 września 2023

Najbliższej doby dość silne burze z ulewnym deszczem i gradem w Europie nadal miejscami są możliwe w Hiszpanii, w tym szczególnie w środkowo wschodnich i północnych regionach po Majorkę. Drugim obszarem silnych burz będą południowe Bałkany po Turcję.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 5 września 2023

Prognoza burz dla Europy do 5 września 2023

Z kolei w Polsce nastaje długotrwały okres bez opadów i burz, który przeciągnie się co najmniej do początku drugiej dekady września, a może dłużej. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!