| |
Zagrożenie!
W ponad godzinę spadło 100 litrów wody. Zalane drogi, samochody i posesje. Oberwanie chmury w Polsce

W ponad godzinę spadło 100 litrów wody. Zalane drogi, samochody i posesje. Oberwanie chmury w Polsce

Nad Polskę dotarł aktywny niż wbudowany w rozległy front atmosferyczny. Przynosi w wielu regionach gwałtowne zjawiska atmosferyczne, w tym burze, grad, ulewy i wichury. Głównym zagrożeniem są opady deszczu, które powodują zalania i podtopienia, a także lokalne powodzie błyskawiczne. Miejscami podczas nawałnicy spadło w ponad godzinę aż 100 litrów wody na m2 ziemi. Wiele dróg, samochodów i posesji zostało zalanych i to w kilku regionach. Rejonów z podtopieniami będzie jeszcze więcej.

Skutki powodzi błyskawicznej w Polsce, 6 sierpnia 2023. Foto: FB KW PSP w Olsztynie

Oberwanie chmury w Polsce, w ponad godzinę spadło 100 litrów wody, zalane drogi, samochody i domy, sierpień 2023

Najwięcej deszczu spadło w rejonie przechodzenia burz, a także miejscami w strefie zalegania frontu atmosferycznego z ciągłymi wielkoskalowymi opadami. Z pomiarów bezpośrednich dokonanych na stacjach meteorologicznych, a także z danych radarowych wynika, że ulewy minionej doby najbardziej dotknęły rejon Olsztyna w województwie warmińsko mazurskim, miejscami Ziemie Świętokrzyską w rejonie miejscowości Rykoszyn, a także rejon Podhala w Małopolsce oraz miejscami Dolnego Śląska w kierunku południowo zachodniej Wielkopolski.

Ulewy z zanotowanymi sumami opadów w Polsce w ciągu minionej doby do godziny 08:00, 6 sierpnia 2023. Dane: IMGW

Ulewy w Polsce, zalane drogi, samochody i domy, powodzie błyskawiczne sierpień 2023

Najwięcej deszczu 125,3 mm spadło w rejonie miejscowości Tyniec Mały na Dolnym Śląsku. W czasie burzy zanotowano aż 99,8 mm w miejscowości Rykoszyn w województwie świętokrzyskim, z czego aż 71,8 mm w zaledwie godzinę. Stacja meteorologiczna znajdowała się nieco na wschód od głównego rdzenia opadów, więc z pewnością w tym rejonie lokalnie suma opadów mogła nawet przekroczyć 100 litrów wody na m2 ziemi w nieco ponad godzinę. Co ciekawe, w Rykoszynie padł nowy rekord dobowej sumy opadów. Poprzedni wynosił 64 mm i był notowany 4 czerwca 1962 i 12 sierpnia 1986 roku.

Skutki ulewy w Polsce w województwie warmińsko mazurskim w miejscowości Klebark Wielki, 6 sierpnia 2023

Ponadto zanotowano 89 mm w miejscowości Szczawno Zdrój i 69,3 mm w Olsztynie. Rejonów z podobnymi sumami opadów było znacznie więcej, ale taka właśnie jest kolejność zanotowanych sum opadów od największych minionej doby.

Oberwanie chmury zalało drogi w Pińczowie w województwie świętokrzyskim, noc z 5-6 sierpnia 2023

Niestety, ale będą kolejne zalania i podtopienia. Do 7 sierpnia szczególnie na obszarze, od środkowego i zachodniego wybrzeża przez Ziemie Lubuską, Wielkopolskę, Dolny Śląsk po Opolszczyznę i Podhale dopada jeszcze miejscami nawet 20-70 litrów wody na m2 ziemi. W innych regionach, zwłaszcza wschodniej i północno wschodniej Polski w czasie burz może spaść do około 20-60 mm wody.

Prognozowana suma opadów w Polsce do 8 sierpnia 2023. Lokalnie w rejonie burz suma opadów może być większa

Ulewy w Polsce, oberwanie chmury, prognoza opadów do 8 sierpnia 2023

Sytuacja lokalnie zaczyna się komplikować na rzekach w południowej Polsce. Stan alarmowy obowiązuje obecnie w miejscowości Szabelnia na rzece Brynica w województwie śląskim, w miejscowości Białobrzezie na rzece Ślęza w dolnośląskim oraz w Świebodzicach na rzece Pełcznica.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!