| |
Zagrożenie!
W ponad dwadzieścia godzin spadło 750 litrów wody. To przez stacjonarne oberwanie chmury. Powódź zalała setki domów i samochodów

W ponad dwadzieścia godzin spadło 750 litrów wody. To przez stacjonarne oberwanie chmury. Powódź zalała setki domów i samochodów

W Polsce nadal możemy liczyć na bardzo stabilną i coraz cieplejszą pogodę, tymczasem na południu Europy, zwłaszcza w rejonie Grecji minionej doby pojawiły się zapowiadane potężne ulewy z burzami. Miejscami spadło w ponad dwadzieścia godzin 754 mm wody. Taka suma opadów na naszym kontynencie nie należy do normalnych i jest to jedna z największych dobowych ulew w historii pomiarów. Potężne powodzie zalewające domy, samochody i drogi zanotowano w regionie miejscowości Zagora, Wolos i Agios Georgios.

Skutki potężnej powodzi w Grecji w Magnezji w regionie Tesalia, 5 września 2023. Foto: FB Jo Di

W dwadzieścia godzin spadło 750 litrów wody w Grecji, powódź we wrześniu 2023 zalała setki domów i samochodów

Na wystąpienie tak potężnej ulewy w Grecji nałożyło się kilka czynników, w tym występowanie w rejonie tego kraju odciętego niżu zasilanego w wilgoć przez ciepłe wody basenu Morza Śródziemnego, potężna blokada wyżowa obejmująca znaczny obszar Europy oraz specyfika warunków ukształtowania terenu wraz z burzową konwekcją. Dodatkowym czynnikiem był stacjonarny charakter ulewy. Największą sumę opadów 754 mm w 20 godzin i 45 minut zanotowano w miejscowości Zagora, z których aż 528 litrów na m2 ziemi spadło w zaledwie 10 godzin.

Silne burze niosące ulewy w południowo wschodniej Europie w rejonie Grecji zanotowane minionej doby do godziny 12:00, 6 września 2023

Potężne ulewy i powodzie w Grecji wrzesień 2023, setki zalanych samochodów i domów w rejonie Zagora, Wolos i Agios Georgios

Suma opadów 754 mm jest kolosalna i wręcz trudna do wyobrażenia w Polsce, bo miejscami w naszym kraju jest większa od normy opadów dla całego roku. Przykładowo, w Rzeszowie norma roczna opadów wynosi niecałe 652 mm, w Opolu 585 mm, a Warszawie prawie 550 mm. Drugim rejonem Grecji, gdzie minionej doby spadło mnóstwo deszczu było miasto Wolos. Zanotowano tam w 14 godzin blisko 376 litrów wody na m2 ziemi.

Potężna powódź w Grecji w regionie Tesalia, wrzesień 2023

Sytuacja miejscami jest bardzo trudna, gdyż wiele rzek wylało, ponadto uaktywniły się osuwiska oraz doszło do zerwania mostów. W niektórych miejscowościach woda zaczyna opadać, ale to nie oznacza, że jest lepiej. Na drogach zalega naniesiony gruz i kamienie, a wraki samochodów dodatkowo tarasują przejazdy z pomocą. Mało tego, na tym jeszcze nie koniec, bo w Grecji najbliższej doby miejscami znowu może spaść sporo deszczu. Najnowsze wyliczenia numeryczne wskazują nawet ponad 200 litrów wody na m2 ziemi.

Prognozowana suma opadów w rejonie Grecji do 7 września 2023

Rekordowe ulewy i powodzie w Grecji wrzesień 2023, spadło ponad 750 mm wody

Całkowity bilans strat i ofiar nie jest jeszcze znany, ale z pewnością będzie bardzo poważny. Z powodu uszkodzeń dróg, mostów i infrastruktury do niektórych miejscowości nie można dojechać. Mieszkańcy nie mają wody pitnej i energii elektrycznej. Przykładem jest miejscowość Vatsounias i Drakotrypa.

Skutki powodzi w Grecji. Zawalenie mostu w Wolos, 5 września 2023

Prognozowanym ulewom najbliższej doby w rejonie Grecji nadal mają towarzyszyć burze, gdzie wydano drugi stopień alertu pogodowego przez gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 7 września 2023

Prognoza burz dla Europy 7 września 2023

W Polsce nadal możemy być spokojni, gdyż silny i stabilny układ wyżowy będzie nam zapewniał kontynuację słonecznej pogody z coraz wyższą temperaturą. Zamiast nadchodzącej jesieni możemy oczekiwać co najmniej w pierwszej połowie września powiewu lata.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!