| |
Zagrożenie!
W godzinę oberwanie chmury zalało miasto. Kierowcy zaskoczeni przez żywioł. Dziesiątki samochodów w wodzie

W godzinę oberwanie chmury zalało miasto. Kierowcy zaskoczeni przez żywioł. Dziesiątki samochodów w wodzie

Warunki pogodowe potrafią czasami zaskoczyć i to w zaledwie kilkadziesiąt minut. Szczególnie niebezpieczne są powodzie błyskawiczne w zabetonowanych miastach, gdy nagle następuje kumulacja opadów w czasie nawalnego deszczu. Najnowszym przykładem jest powódź błyskawiczna w kanadyjskiej południowej części Ontario. Powolne i silne burze przyniosły ulewne deszcze szczególnie w rejonie Ottawy i Gatineau. Wielu kierowców zostało zaskoczonych przez żywioł, gdy nagle znaleźli się w centrum zalanych dróg.

Powódź błyskawiczna zalała drogi i samochody w kanadyjskim Ontario. Skutki ulewy w Ottawie, 10 sierpnia 2023. Foto TT Emma

Powódź błyskawiczna w Kanadzie sierpień 2023, zalane drogi i samochody w Ottawie

Nawalne opady deszczu w tym regionie Kanady były związane z pozostałościami tropikalnego cyklonu. Ulewny deszcz dosłownie zalał wiele dróg i odciął możliwość dojazdu do domu i pracy. Natężenie opadów przekraczało 50 litrów wody na godzinę. Taka suma opadów szczególnie w rejonach zurbanizowanych nie może się inaczej skończyć, gdyż żaden system kanalizacji nie jest wstanie odprowadzić takiego nadmiaru wody.

Prognozowane kolejne ulewy w Kanadzie, 13 sierpnia 2023

Ulewy i powodzie w Kanadzie, sierpień 2023, woda zalała drogi i samochody, powódź błyskawiczna w Ottawie

Minionej doby w rejonie Ottawy spadło ponad 70 litrów wody na m2 ziemi, przy czym większość w zaledwie 60-90 minut. Wiele dróg zostało zalanych i zablokowanych. Głębokość wody na drogach miejscami przekraczała 1 metr. Woda wlewała się do autobusów i podchodziła na wysokość siedzeń w autobusach. Niektóre obszary położone na południowy zachód od miasta mogły odnotować wyższe sumy opadów.

Skutki ulewy i powodzi błyskawicznej w Kanadzie w Ottawie, 10 sierpnia 2023

Burze przyniosły również grad, porywisty wiatr i liczne wyładowania atmosferyczne. Bez prądu w szczycie ulewy i burzy było około 20 tysięcy odbiorców w okolicach Ottawy. Na tym jednak nie koniec, bo w prognozach widnieją w południowo wschodniej Kanadzie w kolejnych dniach następne ośrodki niżowe niosące miejscami ulewne przelotne opady deszczu i lokalne burze. Ponownie może dojść do powodzi błyskawicznych.

Powódź błyskawiczna w Kanadzie. Zalane drogi w Ottawie, 10 sierpnia 2023

W Ameryce północnej podaje się często sumy opadów w calach, a nie w mm jak w Europie. Zakładając, że 1 cal to 2,54 cm, a w prognozach na najbliższe dni widnieje miejscami suma opadów do 1-6 cali, to do połowy miesiąca może miejscami spaść na omawianym obszarze Kanady nawet 25-152 mm wody.

Prognozowana suma opadów w rejonie południowo wschodniej Kanady do 15 sierpnia 2023

Powódź w Kanadzie, sierpień 2023, zalane drogi i samochody

Z kolei w Polsce przed nami weekendowe ocieplenie i gorący, a nawet miejscami upalny początek nowego tygodnia. Będzie sporo chwil z letnim słońcem. Przelotne opady i burze również miejscami wystąpią, ale będą mieć charakter rozproszony o niewielkim zasięgu. Ich aktualne prognozy znajdziecie w zakładce prognoza burz.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!