| |
Zagrożenie!
W dwie godziny ulewa zamieniła się w powódź. Oberwanie chmury zalało drogi i samochody. Rzeka nie zmieściła wody

W dwie godziny ulewa zamieniła się w powódź. Oberwanie chmury zalało drogi i samochody. Rzeka nie zmieściła wody

Po krótkiej przerwie do Europy wróciły gwałtowne zjawiska pogodowe związane z burzami. Dotyczą one nie tylko gradobić i wiatru o sile wichury, ale również ulewnych opadów deszczu powodujących powódź błyskawiczną, których jest coraz więcej i potwierdza to także tegoroczny sezon. Kolejny przykład pochodzi z Włoch, gdzie nagłe oberwanie chmury związane z burzami spowodowało uderzenie powodzi w centrum miejscowości Bardonecchia. Ulewa w dwie godziny zalała drogi i wiele samochodów. Wylała pobliska rzeka.

Oberwanie chmury przyniosły powódź we Włoszech w miejscowości Bardonecchia w prowincji Turyn. Skutki powodzi, 14 sierpnia 2023. Foto: Fonte Vigili del Fuoco

Nagłe oberwanie chmury i powódź we Włoszech sierpień 2023, woda zalała drogi w prowincji Turyn

Żywioł dosłownie zaskoczył mieszkańców, bo nie było żadnego ostrzeżenia meteorologicznego. Można powiedź, że ulewa zaskoczyła nawet meteorologów, gdyż nie była wyliczana o takim natężeniu przez żaden model pogodowy. W minioną niedzielę 13 sierpnia pod wieczór po upale utworzyły się jednak komórki burzowe, które były bardzo silne i napędzane wysoką wilgotnością nagromadzoną w ciągu dnia w całym Piemoncie. Zjawiska te są niezwykle trudne do przewidzenia, gdyż mają niewielki zasięg i są dosłownym oberwaniem chmury.

Silne burze z ulewami notowane w rejonie północnych Włoch, 13 sierpnia 2023. Dane burze dzis

Powódź i oberwanie chmury we Włoszech sierpień 2023, wylała rzeka i zalała drogi oraz samochody w prowincji Turyn

Ulewa z sumami opadów miejscami przekraczającymi 50-80 litrów wody na m2 ziemi bardzo szybko zalała drogi i samochody. W rejonie podgórskim doszło również do nagłego wzrostu poziomu wody w pobliskiej rzece Rio Merdovine, która nie pomieściła wody i wylała w dolinie. Naniosła również w głąb miejscowości lawiny błotne, które zablokowały drogi nawet po opadnięciu wody. Obecnie trwa wielkie sprzątanie i naprawa dróg.

Skutki powodzi i oberwania chmury we Włoszech w miejscowości Bardonecchia, 14 sierpnia 2023

Woda zalała nie tylko drogi i samochody, ale także wiele budynków, w tym mieszkalne. Co ciekawe, niektóre pojazdy zostały zlokalizowane aż 10 km dalej od miejsca zaparkowania. Fala powodziowa aż na takim dystansie była w stanie przenieść samochody. Na szczęście nie ma ofiar. Na licznych nagraniach zamieszczonych w mediach społecznościowych widać, jak ludzie uciekają, a za nimi nadciąga fala wody i błota z kamieniami. Uderzenie powodzi było więc nagłe i niespodziewane.

Skutki powodzi błyskawicznej we Włoszech w Bardonecchia w prowincji Turyn, 13 sierpnia 2023

Według relacji mieszkańców, spływająca woda z gór z głazami miała kilka metrów wysokości i niszczyła dosłownie wszystko na swojej drodze. Aktualnie prowadzone są prace związane z oczyszczeniem drogi krajowej 335 w Bardonecchia. Zamknięcie drogi wojewódzkiej Melezet 216 w tym regionie może jednak potrwać kilka dni.

Prognozowane sumy opadów w Europie do 20 sierpnia 2023

Ulewy i powodzie we Włoszech sierpień 2023, prognoza opadów w Europie

Na powyższej prognozie są dość dobrze oddane przewidywania opadów frontowych i wielkoskalowych, ale opady pochodzenia burzowego często lokalnie mogą być zaniżone lub przeszacowane ze względu na swoją specyfikę. Takie zjawiska jeszcze nie raz w tym sezonie zaskoczą w różnych regionach Europy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!