| |
Zagrożenie!
Upał wróci do Europy. Temperatura przekroczy 30 stopni. Ciepło będzie również w Polsce

Upał wróci do Europy. Temperatura przekroczy 30 stopni. Ciepło będzie również w Polsce

Wiele wskazuje na to, że upał w Europie nie powiedział ostatniego słowa i w najbliższych dniach miejscami zostanie osiągnięty lub przekroczony próg 30 st. C., czyli powiemy o upale. Zdecydowanie cieplej ponownie zrobi się również w Polsce, gdy napłynie cieplejsza masa powietrza z południowego zachodu Europy i temperatury przekroczą 20 st. C., szczególnie w południowej połowie kraju. Poczujemy wtedy babie lato. Sprawdźmy, gdzie i kiedy pojawił się upał oraz kiedy oczekujemy znacznego ocieplenia w Polsce.

Jesienne ocielenie w Europie. Prognozowana anomalia temperatury, 18 października 2022

Upał w Europie nadal możliwy, temperatura przekroczy 30 st. C., prognoza temperatury 18 października 2022

Po rekordowo ciepłym początku października na Cyprze i Turcji (41,2 st. C.) oraz w Chinach (40,9 st. C.), gdzie padły nowe rekordy temperatur maksymalnych dla tego miesiąca, nastąpił spadek temperatur i wycofanie upału z całej Europy. Obecnie jest gorąco na Cyprze, a także na hiszpańskich Wyspach Kanaryjskich. Temperatura przekracza tutaj miejscami 29 st. C. i zbliża się do 30 st. C., ale oficjalnie upału nie ma. Sytuacja zmieni się w kolejnych dniach.

Prognozowany upał w Hiszpanii i Portugalii, 15 października 2022

Upał wróci do Europy, prognoza temperatury w Hiszpanii, 15 października 2022

W drugiej połowie tego tygodnia znacznie cieplejsze powietrze zaciągnięte przez cyklony atlantyckie napłynie nad Hiszpanię i Portugalię, aż miejscami, szczególnie na południu tych krajów, temperatura wzrośnie do około 30-31, być może lokalnie 32 st. C. Ta ciepła masa powietrza następnie zacznie się przesuwać na północ w kierunku Francji, a później nad Niemcy i Polskę, ale jednocześnie nieco złagodnieje i o upale w Polsce nie będzie oczywiście mowy.

Lokalny upał możliwy na południu Francji. Prognozowana temperatura 17 października 2022

Fala upałów w Europie w październiku 2022 nadal możliwa, prognoza temperatury 17 października 2022

Ciepłe powietrze sięgnie Polski

Pod koniec obecnego tygodnia, a szczególnie na początku kolejnego ciepła masa powietrza dotrze również do Polski. Przez co najmniej kilka dni temperatury miejscami osiągną lub przekroczą 20 st. C., a to w drugiej połowie października nie jest sytuacją pewną i bardzo częstą.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 17 października 2022

Babie lato wróci do Polski, prognozowana temperatura, 17 października 2022

Ocieplenie w Polsce poczujemy szczególnie między około 16-20 października (+/- 1 dzień). Aktualnie amerykański model GFS przedłuża to ocieplenie na początek 3 dekady miesiąca, ale pozostałe liczące się modele nie są już pewne takiego rozwoju sytuacji atmosferycznej, dlatego obecnie możemy mówić w Polsce o co najmniej 2-4 dniach z temperaturą mogącą osiągać lub przekraczać 20 st. C.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 18 października 2022

Upał w Europie, cieplej będzie także w Polsce, prognoza temperatury, 18 października 2022

Prognozy wskazują, że w omawianym okresie w Polsce temperatury wzrosną miejscami do około 20-24 st. C. Zrobi się więc bardzo ciepło, jak na drugą połowę października. Ocieplenie wydaje się pewne w Polsce co najmniej w dniach 16-19 października, a czy przedłuży się jeszcze o kilka kolejnych dni, jak sugeruje to model GFS przekonamy się w kolejnych wyliczeniach numerycznych, bo takich prognoz nie możemy być jeszcze pewni.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 20 października 2022

Upał w Europie w październiku nadal możliwy, cieplej w Polsce, prognoza temperatury 20 października 2022

Reasumując, w najbliższych dniach niewielki i krótki upał pojawi się miejscami w Hiszpanii i Portugali i być może lokalnie na południu Francji, a później to ciepłe powietrze ruszy w głąb zachodniej i środkowej Europy. To ocieplenie poczujemy w Polsce, szczególnie między 16-19 października, gdy temperatura miejscami przekroczy 20 st. C. i poczujemy późny powiew babiego lata. Długość trwania ocieplenia będziemy jeszcze weryfikować w kolejnych prognozach. Wcześniej miejscami ponownie pojawią się przymrozki, zwłaszcza przy gruncie, szczególnie 12-13-14 października.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!