| |
Zagrożenie!
Ulewa z burzami wkroczy z południa. Będą zalania i opady gradu. Na zafalowaniu frontowym spadnie dużo deszczu

Ulewa z burzami wkroczy z południa. Będą zalania i opady gradu. Na zafalowaniu frontowym spadnie dużo deszczu

Po przejściu minionej doby nawałnic w wielu regionach Polski, warunki atmosferyczne tylko na chwilę uspokoiły się przed kolejną falą burz i ulew, która z południa Europy niebawem wkroczy do kraju. Na zafalowaniu frontowym rozwinie się płytki niż i do środy 26 lipca przejdzie w rejonie południowo wschodnich regionów. Przyniesie miejscami burze i ulewy, lokalnie z gradem i silniejszym wiatrem. Punktowo będą możliwe zalania i podtopienia. W nocy od zachodu nad południowe dzielnice kraju wkroczy druga fala opadów.

Strefy opadów deszczu nad Europą zbliżające się do południowej i południowo wschodniej Polski o godzinie 09:40, 25 lipca 2023. Dane: RainViewer

Zafalowanie frontowe wkroczy do Polski, będą burze i ulewy, możliwe zalania do 26 lipca 2023

Na zobrazowaniu radarowym widzimy na południe i zachód od Polski dwie wyraźne strefy opadów. Pierwsza znajduje się w rejonie pogranicza Czech, Węgier i Austrii i to ona wkroczy do naszego kraju w godzinach popołudniowych i wieczornych. Druga jest obecnie nad południowymi Niemcami. Ta strefa nad Dolny Śląsk i częściowo Ziemie Lubuską nasunie się szczególnie w nocy i kolejnej doby przesunie się na wschód nad południowe i południowo wschodnie dzielnice naszego kraju.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce i miejscami burz do godziny 17:00, 25 lipca 2023

Zafalowanie frontowe przyniesie ulewy i burze w Polsce do 26 lipca 2023, będą zalania w kilku regionach

W drugiej połowie dnia opady deszczu pojawią się na Górnym Śląsku i początkowo miejscami na Opolszczyźnie, a następnie będą się przesuwać nad Małopolskę, Podkarpacie i później nad częściowo Lubelszczyznę. Miejscami popada również na Ziemi Świętokrzyskiej, zwłaszcza na południu i południowym wschodzie regionu.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 26 lipca 2023

Prognoza burz dla Polski 26 lipca 2023

Na południowym wschodzie w bardzo wilgotnym i chwiejnym powietrzu dodatkowo na linii zbieżności wiatru rozwiną się burze. Miejscami mogą być dość silne z ulewami, lokalnie z gradem i silnym wiatrem. Zjawiska będą na granicy 1 i 2 stopnia alertu pogodowego. Meteorolodzy IMGW zdecydowali się na wydanie 2 stopnia ostrzeżenia dla częściowo dzielnic południowo wschodnich ze względu na możliwe silne porywy wiatru do 70-100 km/h i nawalne opady deszczu z sumami opadów do około 20-50 mm wody na m2 ziemi.

Prognoza burz dla Polski na 25 lipca 2023 według IMGW

Po przejściu omawianej fali opadów i miejscami burz na dzielnicami południowo wschodnimi, do kraju z zachodu wkroczy kolejna paczka opadów znad Niemiec. Będą to opady o umiarkowanym i miejscami przejściowo intensywnym natężeniu i obejmą początkowo miejscami Ziemie Lubuską, Dolny Śląsk, częściowo Wielkopolskę po Górny Śląsk nad ranem.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce o godzinie 05:00, 26 lipca 2023

Ulewy i burze w Polsce, będą zalania, prognoza opadów 26 lipca 2023

Opady te w ciągu dnia będą się przesuwać w głąb kraju na wschód i południowy wschód, ponadto miejscami pojawią się ponownie burze. Skumulowana suma opadów, zwłaszcza na południu i południowym wschodzie kraju po uwzględnieniu omawianych dwóch fal deszczu wraz z opadami z minionej nocy może w wielu miejscach przekroczyć 50-100 litrów wody na m2 ziemi. Niewykluczone, że w niektórych regionach w tym okresie spadnie miesięczna suma opadów.

Prognozowana suma opadów w Polsce do 27 lipca 2023

Będą zalania, ulewa wkroczy do Polski, spadnie dużo deszczu do 27 lipca 2023

Najwięcej deszczu spadnie, od południowej Małopolski przez Podkarpacie po południowe, południowo wschodnie i wschodnie dzielnice Lubelszczyzny.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!