Uderzą dwie wichury. Wiatr osiągnie 140 km/h. Prąd strumieniowy sprowadzi cyklony
Okres panowania wyżu z chłodniejszym powietrzem w rejonie Polski ustąpi w trakcie weekendu i dostaniemy się pod wpływ cyklonów z frontami atmosferycznymi. Wcześniej zmiana pogody obejmie miejscami zachodnią i północną Europę, gdzie wkroczy silny prąd strumieniowy. Wystąpią wichury, miejscami w porywach około 140 km/h. Silny wiatr w dwóch falach odczujemy również w naszym kraju.
Prognozowany zasięg wichury w Europie, 16 grudnia 2024
Z wielką uwagą śledzimy najnowsze prognozy wichury, które przyniesie w Europie cyklon Ziva. Jest już widoczny na mapie synoptycznej w rejonie Skandynawii, gdzie wkroczy w osi prądu strumieniowego znad Atlantyku. Będziemy mieć do czynienia z dwoma cyklonami, gdyż rozwinie się także ośrodek wtórny. Główne uderzenie wiatru nastąpi dokładnie w zasięgu wiru troposferycznego napędzającego przepływ powietrza między Szkocją, Morzem Północnym przez częściowo Skandynawię, Bałtyk, Polskę po miejscami wschodnią Europę.
Prognozowany prąd strumieniowy napędzający wichury w Europie, 16 grudnia 2024
W sezonie zimowym warto sprawdzać kondycję i położenie prądu strumieniowego nad Europą, gdyż jest to jeden z głównych czynników od których zależy trwalszy wariant pogodowy. W przypadku przebiegania i utrzymywania się jego osi nad danymi regionami, mamy często do czynienia z aktywną cyrkulacją strefową, która sprzyja powstawaniu i przechodzeniu cyklonów. Wówczas napływa łagodniejsze powietrze atlantyckie na frontach z opadami, ale również z ryzykiem wichury. W tym przypadku będzie podobnie bo na jego obszarze utworzy się cyklon Ziva z drugim ośrodkiem wtórnym schodzącym z północnego zachodu na południowy wschód po wschodnią Europę.
Prognozowane wichury w Europie, 17 grudnia 2024
Silne wichury, od północno zachodniej przez środkową po miejscami wschodnią Europę poczujemy szczególnie między 15 i 16 grudnia w dwóch falach. Wiatr w porywach w wielu regionach, zwłaszcza od Szkocji przez Morze Północne, miejscami Norwegię i Szwecję, Bałtyk, Polskę po Ukrainę i południowo zachodnią Rosję osiągnie w porywach do około 60-140 km/h. Najsilniej powieje w głębi morza oraz w górach Skandynawii i Szkocji, ale na pozostałym obszarze wiatr w porywach może osiągać miejscami do 60-100 km/h, a to już wystarczy aby powodować szkody, w tym łamać drzewa i gałęzie oraz wpływać na żeglugę i lotnictwo. Niektóre loty w czasie przejścia wichury mogą zostać opóźnione lub przeniesione.
Sprawdź: Noc przyniesie duży mróz. Temperatura spadnie do -16 stopni. Wyżowa radiacja wpłynie na pogodę
Prognozowany zasięg możliwej wichury w Europie według modelu GFS, jaka może wystąpić do 18 grudnia 2024
Aktywna cyrkulacja strefowa utrzyma wpływ na warunki pogodowe w Europie w kolejnych dniach bo już około 17-18 grudnia jest sygnalizowana następna wichura, tym razem głównie w rejonie Wysp Brytyjskich. Nowsze prognozy wskażą, gdzie ten żywioł zdoła się przesunąć w rejonie kontynentu.
Zobacz: Pogoda na Święta Bożego Narodzenia. Mróz i śnieżyce? Prognozy zimy są jednoznaczne
Źródło: DobraPogoda24.pl