| |
Zagrożenie!
Trzęsienie ziemi w Wielkiej Brytanii!

Trzęsienie ziemi w Wielkiej Brytanii!

O godz. 15:31 (czasu polskiego) w pobliżu miasta Bristol i Cardiff na południowym-zachodzie Wielkiej Brytanii, miało miejsce trzęsienie ziemi o magnitudzie 4.2 – informuje amerykański instytut USGS. Z kolei brytyjski BGS twierdzi, że wstrząs był silniejszy i miał magnitudę 4.4, a EMSC podaje 4.7. Jego epicentrum znajdowało się na głębokości 7.4 km.

Poniżej wykres z brytyjskiego BGS pokazujący skalę zanotowanego trzęsienia

Trzęsienie ziemi w Wielkiej Brytanii

Do tej pory media informują o 5 uszkodzonych budynkach oraz licznych telefonach mieszkańców do straży pożarnej. Jest to sytuacja dość rzadka w tej części Europy, bowiem dotychczas trzęsienia ziemi w Wielkiej Brytanii zdarzały się tylko okazyjnie i na ogół były słabe.

Na mapie epicentrum wstrząsu i miejsca 4 tys. raportów od świadków

Trzęsienie ziemi w Wielkiej Brytanii Bristol

Sytuacja może się jednak zmienić, gdyż już kilka lat temu przed niespodziewanym trzęsieniem ostrzegali brytyjscy sejsmolodzy. Badali oni uskoki tektoniczne, które najgęściej przecinają zachodnią Anglię, Walię i Szkocję. Szczególną uwagę zwrócili na okolice Kanału Bristolskiego, który od dawna w tym kraju jest uważany za najbardziej niebezpieczny. Rejon miast Bristol i Cardiff ostatnie trzęsienie nawiedziło w lutym 2014 roku. Wówczas wstrząs miał magnitudę 4.1 i nie spowodował poważniejszych szkód. Dzisiejszy 17.02 wstrząs był silniejszy, ale naukowcy ostrzegają, że w przyszłości może się zdarzyć trzęsienie o magnitudzie przekraczającej 5.5. Takie trzęsienie może spowodować liczne straty, jednak do tej pory w Wielkiej Brytanii jeszcze się nie zdarzyło.


Komentarze
Tomasz

"Jego epicentrum znajdowało się na głębokości 7.4 km." Moi drodzy, nie mylcie pojęcia epicentrum i hipocentrum. Epicentrum zawsze jest na powierzchni ziemi, jest odzwierciedleniem hipocentrum na płaszczyźnie. Hipocentrum znajdowało się na głębokości 7.4 km, a nad nim na powierzchni znajdowało się epicentrum.

26 luty 2023 - 10:46
Odpowiedz