| |
Zagrożenie!
To jeszcze nie koniec lata. Upały wkroczą do Polski. Temperatury będą przekraczać 30 stopni

To jeszcze nie koniec lata. Upały wkroczą do Polski. Temperatury będą przekraczać 30 stopni

Mimo, że obecnie nic na to nie wskazuje, bo temperatury są niskie i bardziej charakterystyczne dla jesieni, to nadal potwierdzamy, że upał jeszcze wróci do Polski. Najnowsze wyliczenia modeli numerycznych wskazują, że to jeszcze nie koniec lata w sierpniu. Wiele wskazuje na to, że nadejdą dni gorące i miejscami upalne. Będą okresy sprzyjające odpoczynkowi na świeżym powietrzu w tym nad wodą. Wszystko przez zmianę układu barycznego nad Europą, w tym dzięki pojawieniu się pola wyżowego.

Wróci gorące i upalne lato do Polski. Prognozowane maksymalne temperatury, jakie mogą wystąpić między 14-16 sierpnia 2023 według modelu GFS

Upalne i gorące lato wróci do Polski w sierpniu 2023, temperatura przekroczy 30 st. C.

Zmiany w kierunku ocieplenia i powrotu lata w gorącym i upalnym wydaniu czekają nas już w okolicach najbliższego weekendu, bo temperatury będą miejscami wzrastać do około 25-29 st. C. Rozbudowa pola wyżowego nad Europą umożliwi adwekcję cieplejszego powietrza ogrzewającego się dodatkowo także w czasie operacji słonecznej. Jeśli przelotnie popada i przejdzie burza, to tylko lokalnie, głównie w środowisku wewnątrzmasowym.

Prognozowany obszar pola wyżowego nad Europą w okolicach 16 sierpnia 2023

Upał wróci w sierpniu 2023 do Polski, temperatura przekroczy 30 st. C. rozbuduje się wyż

Jeśli więc pytacie, czy wróci upał i kiedy będzie podmuch gorącego lata, to odpowiadamy, że lato nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa. Po bardzo chłodnej pierwszej dekadzie sierpnia i początku drugiej, w okolicach połowy miesiąca, a także w trakcie drugiej połowy czeka nas znacznie więcej gorących dni o których mówimy, gdy temperatura maksymalna osiąga 25-29 st. C., jak również okresami z upałem 30 st. C. i miejscami więcej. Wrócą więc dni charakterystyczne dla lata, które znamy z ostatnich lat.

Wstępnie prognozowany upał w Polsce około 15 sierpnia 2023 według modelu GFS

Kiedy wróci upał w sierpniu 2023 do Polski, będziemy jeszcze podmuch gorącego lata

Możliwy trend powrotu dni z upałem do Polski potwierdzają wiązki prognoz długoterminowych. Widać wyraźnie, że za kilka dni skończy się okres ochłodzenia i temperatury wzrosną. Pojawi się sporo ciepłych, gorących i miejscami także upalnych dni. Lato nie jest więc jeszcze zupełnie stracone.

Prognozowany trend temperatury w Polsce do 24 sierpnia 2023 na przykładzie Łodzi

Będzie fala upałów w Polsce w sierpniu 2023

Na powyższych danych zakreśliliśmy dwa szczególne okresy na przykładzie centrum kraju z wyraźnymi wiązkami znacznie odbiegającymi w kierunku letnich wartości na poziomie 25-30 st. C. i miejscami okresowo również powyżej. Ten trend pogodowy w dalszej części sierpnia ma sporą szansę aby się sprawdzić.

Wstępnie prognozowany dzień gorącego i upalnego lata w Polsce, 17 sierpnia 2023

Upały w sierpniu 2023 wrócą do Polski, lato jeszcze będzie gorące

Obszar wyżowy będzie dość rozległy nad Europą, ale nie wyjątkowo silny. To oznacza, że czasami przejdą przez niego strefy frontowe z przelotnymi opadami i burzami, ale te zjawiska będą na ogół krótkim przerywnikiem dla typowo letniej pogody. Miejmy więc nadzieję, że prognozy sprawdzą się i jeszcze będziemy mieć okazję podczas urlopu do nacieszenia się urokami cieplejszego wydania lata. Prognozy monitorujemy i będziemy informować na bieżąco, w tym wskażemy kiedy i gdzie temperatury będą najwyższe, bo to będzie jeszcze ulegać korektom.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
K1

Normalne lato w Polsce to są temperatury w okolicach 20-25 st. C. Czasem dni słoneczne, a czasem troche deszczu. To co jest w ostatnich latach (głownie od 2014 r.), czyli długie fale męczących upałów, to nie jest normalne, a raczej efekt postępujących zmian klimatycznych.

09 sierpień 2023 - 09:45
Odpowiedz
Ll

Dokładnie. Kiedyś zdarzało się kilka dni w ciągu całego lata gdy temperatury dochodziły do 30 stopni. Teraz to fale. To nie jest temperatura normalna dla Polski.

09 sierpień 2023 - 17:15
Odpowiedz
Marcin

W końcu ciepła trochę będzie bo ten klimat w Polsce ostatnimi laty się ochładza.

09 sierpień 2023 - 15:19
Odpowiedz
Jan P

Chyba ci słońce mózg..., obecnie przecież nie ma zim, śnieg jest może z tydzień przez rok, a kiedyś leżał 2 miesiące natomiast temperatura 30 stopni była góra kilka dni w roku. Zobacz sobie na zestawienie temperatur na przestrzeni lat.

14 sierpień 2023 - 12:41
Odpowiedz