| |
Zagrożenie!
To będzie tropikalna noc. Temperatura utrudni sen i odpoczynek. W tych regionach będzie ciężko zasnąć

To będzie tropikalna noc. Temperatura utrudni sen i odpoczynek. W tych regionach będzie ciężko zasnąć

Pierwszy dzień weekendu przyniósł upał przekraczający 30-35 st. C. w wielu regionach Polski. Przed nami jednak tropikalna noc na 16 lipca 2023, co oznacza, że będziemy mieć miejsca z temperaturą niespadającą poniżej 20 st. C. W takich warunkach sen, odprężenie i regeneracja sił przed kolejnym dniem będzie utrudniona. Wszystko przez utrzymującą się adwekcję ciepłego powietrza, jak również radiację z oddawaniem nagromadzonego ciepła przez nagrzane ściany budynków szczególnie w zabetonowanych miastach.

To będzie tropikalna noc. Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego nad Europę i Polskę na wysokości 1,5 km w nocy na 16 lipca 2023

To będzie tropikalna noc w Polsce na 16 lipca 2023, temperatura utrudni sen i odpoczynek

Główna fala ciepłego powietrza napłynęła nad zachodnie, centralne, południowe i północno zachodnie dzielnice Polski, gdzie temperatury w ciągu dnia były najwyższe. Spośród stacji synoptycznych IMGW największy upał 35,4 st. C. zanotowano w Słubicach. Na wielu innych stacjach notowano ponad 31-34 st. C. Upał dotarł nawet nad morze. Przykładem może być Świnoujście, gdzie zanotowano aż 33,5 st. C.

Upał w Polsce notowany 15 lipca 2023. Dane: IMGW

Po upalne tropikalna noc w Polsce na 16 lipca 2023

To właśnie w tych wszystkich regionach najbliższa noc przez jej znaczną część będzie tropikalna, bo temperatury nie spadną poniżej 20 st. C. To lokalnie  może się zmienić dopiero nad ranem. Największe prawdopodobieństwo tropikalnej nocy według wyliczeń modelu GFS obejmuje szczególnie Kujawy, częściowo województwo pomorskie, częściowo Wielkopolskę, Ziemie Lubuską, Dolny Śląsk, Opolszczyznę po Ziemie Łódzką i zachodnie dzielnice Mazowsza oraz Ziemi Świętokrzyskiej.

To będzie tropikalna noc w Polsce. Prognozowana temperatura minimalna o poranku 16 lipca 2023

Noc na 16 lipca 2023 będzie tropikalna w Polsce

Omawiana sytuacja pogodowa w Polsce jest możliwa dzięki odpowiedniemu układowi barycznemu. Uwagę zwraca ośrodek niżowy w rejonie Wysp Brytyjskich i ustępujący wyż na wschodzie kontynentu. Między ośrodkami barycznymi powstał korytarz do adwekcji ciepłego powietrza na kilku poziomach z południa i południowo zachodniej Europy, w tym z Hiszpanii przez Francję i Niemcy, a także z Włoch.

Prognozowana trajektoria wsteczna ciepłego powietrza do Polski na przykładzie Warszawy zapewniająca tropikalną noc i upał w dzień, 16 lipca 2023

Ciepłe powietrze przyniesie tropikalną noc w Polsce na 16 lipca 2023

W niedzielę 16.07 w ciągu dnia upał będzie spychany przez chłodny front od zachodu kraju. Miejscami wystąpią rozproszone burze, a najwyższe temperatury tym razem zostaną zanotowane w centrum, na południu i wschodzie Polski.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!