| |
Zagrożenie!
Kościół włączył się w przygotowania do szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach

Kościół włączył się w przygotowania do szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach

Trwają gorące przygotowania do szczytu klimatycznego Organizacji Narodów Zjednoczonych w Katowicach COP 24. Rozpocznie się on 3, a zakończy 14 grudnia br. Ma na nim być wypracowana międzynarodowa umowa klimatyczna. Na Śląsk przyjedzie kilkadziesiąt tysięcy uczestników z całego świata.

Przypomnijmy, stanowisko nauki jest jasne - jeśli nasze i najbliższe pokolenie nie zahamuje globalnego wzrostu temperatury, to dojdziemy do punktu krytycznego, po którym kolejne pokolenia nie będą mogły normalnie funkcjonować i żyć na naszej planecie.

Temat szybko postępujących zmian klimatycznych jest bardzo poważny do tego stopnia, że również kościół włączył się w ten katowicki szczyt. Kilka miesięcy temu Watykan poprosił archidiecezje katowicką o bycie częścią tego wydarzenia. Archidiecezja przygotowała między innymi konferencje naukową na temat katolickiej wizji ekologii oraz spotkania modlitewne. W przebieg szczytu włączyły się także inne kościoły chrześcijańskie, Gmina Żydowska oraz muzułmanie. Przez najbliższe dwa tygodnie w kościołach odmawiana będzie modlitwa w intencji ochrony środowiska. Ma ona duchowo wesprzeć uczestników szczytu klimatycznego COP24.

Zdjęcie satelitarne Ziemi. Dane: EUMETSAT 

Zdjęcie satelitarne Ziemi

O modlitwę w intencji tego spotkania poprosił Polaków prefekt Dykasterii do spraw Integralnego Rozwoju Człowieka kardynał Peter Turkson. Kardynał w liście do przewodniczącego Episkopatu Polski przypomniał, że święty Jan Paweł II już w 1990 roku przestrzegał przed negatywnymi skutkami ocieplenia klimatu.

Wzrost temperatury w Polsce, od roku 1781, do 2017. Obecny rok zostanie uwzględniony po jego zakończeniu

Wzrost Temperatury w Polsce

„Efekt cieplarniany osiągnął krytyczne rozmiary na skutek ciągłego rozwoju przemysłu, wielkich aglomeracji miejskich i zwiększonego zużycia energii. Odpady przemysłowe, gazy produkowane przy spalaniu kopalin, niekontrolowane wycinanie lasów - wszystko to, jak wiadomo, ma szkodliwy wpływ na atmosferę i na całe środowisko naturalne. Kryzys ekologiczny - powtarzam - jest problemem moralnym” - powiedział papież Polak.

Kard. Peter Kodwo Turkson zwrócił się z prośbą, aby przesłana przez niego modlitwa w intencji szczytu klimatycznego była odmawiana w kościołach parafialnych, kaplicach i ośrodkach duszpasterskich przynajmniej, od 25 listopada, do 14 grudnia. Według opinii Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, właściwym momentem na odmówienie tej modlitwy jest czas po błogosławieństwie kończącym Mszę św. a przed śpiewem na wyjście.

Tekst modlitwy

Prowadzący: Módlmy się tak, jak Papież Franciszek nauczał nas w Laudato si’

Zgromadzenie: Boże ojcze, prowadź nas. Pomóż nam działać z miłością i odwagą. W Twoje imię, O Panie, Pomóż nam spełnić nasz obowiązek ochrony Ziemi, naszego wspólnego domu. Oto wołanie Ziemi i wołanie ubogich. Boże Ojcze, otocz nas swoją mocą i światłością, pomóż nam chronić każde życie I przygotować się na lepszą przyszłość, na nadejście Twojego Królestwa równości, pokoju, miłości i piękna. Amen

DobraPogoda24, Episkopat Polski, Meteomodel


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!