| |
Zagrożenie!
Spadło blisko 200 litrów wody. Powódź zalała drogi i posesje. W rzekach płyną domy

Spadło blisko 200 litrów wody. Powódź zalała drogi i posesje. W rzekach płyną domy

Po odsunięciu dynamicznego niżu znad Polski, gwałtowne warunki pogodowe w Europie w ostatnich dniach przeniosły się na wschód i północ kontynentu. Na uwagę zasługuje szczególnie powódź w Norwegii i Szwecji. Ulewne opady deszczu spowodowały zalanie dróg i posesji. Doszło również do uaktywnienia osuwisk. Miejscami w dwa dni spadło blisko 200 litrów wody na m2 ziemi. Wezbrały rzeki, a w ich nurcie znalazły się porwane i zniszczone domy przez żywioł.

Skutki gwałtownej ulewy i powodzi w Norwegii w rejonie Hemsedal, sierpień 2023. Foto TT Sander Timmerman

Gwałtowna powódź w Norwegii i Szwecji w sierpniu 2023, woda zalała drogi i posesje, w rzekach płyną domy

Wyjątkowe ulewy w Skandynawii były związane z niżem Hans, który szczególnie miejscami w Norwegii przyniósł największe opady od 25 lat - wynika z danych tamtejszego instytutu meteorologii. Miejscami w ciągu 24 godzin spadło ponad 100 litrów wody na m2 ziemi, a w ciągu 2 dni między 6-8 sierpnia blisko 200 mm. Przykładem może być rejon miejscowości Liarvatn.

Rekordowe ulewy w Norwegii. Zanotowane sumy opadów między 6-7 sierpnia 2023. Dane Ogimet

Rekordowa powódź w Norwegii, sierpień 2023 spadło blisko 200 litrów wody

Potężna ulewa, głównie w formie opadów wielkoskalowych przyniosła liczne zniszczenia w Norwegii, gdyż uaktywniły się osunięcia ziemi. Trudna sytuacja panowała szczególnie na wschodnim wybrzeżu, na północ od Oslo w części zachodniej i południowej Norwegii, w tym w rejonie Trondelag. Co ciekawe, częściowemu zawaleniu w wyniku nadmiernych opadów uległa tama w elektrowni wodnej Braskereidfoss na rzece Glomma.

Powódź w Norwegii zalała drogi i posesje. W rzekach płyną porwane domy, sierpień 2023

Niesamowite wrażenie robią nagrania skutków powodzi, zwłaszcza popularnych w Skandynawii domów kanadyjskich porwanych przez silny nurt wzbierającej rzeki. Generalnie, większość hrabstw w południowej Norwegii została dotknięta skutkami ulewy i powodzi w mniejszym lub większym stopniu.

Prognozowana suma opadów w Europie do 15 sierpnia 2023

Ulewy i powodzie w Norwegii sierpień 2023, prognoza opadów w Europie

W najbliższych dniach sierpnia ryzyko większych opadów deszczu w Europie obejmie ponownie miejscami Szwecję, a także południowo zachodnią Norwegię szczególnie wzdłuż wybrzeża po miejscami Szkocję. Ponadto dużo opadów związanych z burzami jest prognozowanych na zachodzie Rosji po wschód Ukrainy.

Skutki największej ulewy i powodzi w Norwegii od 25 lat, sierpień 2023

Z kolei w Polsce od weekendu czeka nas wzrost temperatur w kierunku okresami gorącego, a nawet miejscami upalnego lata. Przelotnych opadów będzie niewiele, a te które wystąpią będą rozproszone i związane z burzami. Intensywnie popada tylko lokalnie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Marcin

WoW

10 sierpień 2023 - 21:47
Odpowiedz