| |
Zagrożenie!
Śnieżyce pojawią się w Europie. Cyklon przyniesie do 30 cm śniegu. Czy w Polsce zima uderzy w październiku?

Śnieżyce pojawią się w Europie. Cyklon przyniesie do 30 cm śniegu. Czy w Polsce zima uderzy w październiku?

Z upływem drugiej połowy października czeka nas uderzenie zimy w Europie. Zgodnie z naszymi prognozami, pierwsze silne śnieżyce przejdą na północy kontynentu między Skandynawią i Rosją. Powstanie pokrywa śnieżna, która miejscami może mieć od 5, do 30 cm, lokalnie więcej, zwłaszcza w rejonach górskich. Podmuch zimy przyniosą cyklony zaciągające chłodne powietrze z Arktyki. Jeden z nich wkroczy w głąb Rosji. Pierwsze słabe opady śniegu lokalnie mogą wystąpić również blisko Polski u naszych sąsiadów, ale nie będzie to jeszcze prawdziwa zima. Sprawdźmy, czy śnieg w październiku poza górami pojawi się także w Polsce.

Zima możliwa na północy i północnym wschodzie Europy. Aktualnie prognozowana pokrywa śnieżna, do 28 października 2022

Śnieżyce uderzą w Europie, Cyklony sprowadzą zimę na północy, prognoza opadów śniegu do 28 października 2022

Tegoroczny październik w Europie przynosi dość łagodną pogodę. Zdarzają się silne cyklony z wichurami i ulewami na zachodzie i północnym zachodzie oraz na południu, nawet z powodziami błyskawicznymi, ale pod względem temperatur nie jest źle. Sytuacja zmieni się w trakcie kolejnych dni na północy kontynentu, gdzie pojawi się kilka ośrodków niżowych, z których dwa będą dość głębokimi cyklonami. W ich rejonie pojawią się wichury, a także opady deszczu przechodzące w deszcz ze śniegiem i śnieg. 

Prognozowane położenie ośrodków niżowych nad Europą z opadami deszczu i śniegu, 23 października 2022 w godzinach wieczornych

Śnieżyce w Europie, cyklon sprowadzi zimę na północy, prognoza opadów śniegu 23 października 2022

Warunki zimowe pojawią się szczególnie między północną Norwegią, Szwecją, Finlandią po Rosję. Na tym obszarze miejscami przejdą śnieżyce, a także wichury. Niż zaciągnie chłodne powietrze arktyczne, a przez to pierwszy śnieg ma szansę się zgromadzić i przez pewien czas utrzymać. 

Prognozowane położenie cyklonu nad północną Europą niosący śnieżyce i wichury, 23 października 2022

Zima uderzy w Europie, będą śnieżyce, cyklon przyniesie opady śniegu, mapa ciśnienia 24 października 2022

Kolejny niż z tendencją do nurkowania w głąb Rosji jest prognozowany około 27-28 października. Jego trajektoria jest obecnie wstępna i może jeszcze ulec zmianie, ale wiele na to wskazuje, że w tej części Europy przyniesie pierwsze znaczące śnieżyce w tym sezonie.

Prognozowane położenie niżu niosącego opady śniegu nad Rosją, 28 października 2022

Zima uderzy w Europie, cyklon przyniesie śnieżyce, prognoza opadów śniegu 28 października 2022

Z kolei w Polsce nadal możemy być spokojni, bo pogoda nie ma dla nas jeszcze pierwszego powiewu zimy, który w październiku już nie raz się zdarzał, choć na przestrzeni wielu lat dość rzadko na nizinach. Najbliższe dwie noce miejscami przyniosą przymrozki, szczególnie nad ranem, ale później ponownie wrócimy do umiarkowanych temperatur. Między co najmniej 22-26 października będziemy jeszcze notować temperatury maksymalne w Polsce do około 15-21 st. C., zwłaszcza w południowej połowie kraju.

Prognozowane prawdopodobieństwo opadów śniegu w Europie, 25 października 2022

Prognoza opadów śniegu w Europie, do 25 października 2022

W omawianym terminie, być może pierwsze słabe opady śniegu zostaną zanotowane również lokalnie na Białorusi i w Ukrainie, ale w Polsce nadal możemy być spokojni, jedynie w górach miejscami popada śnieg, ale w tym akurat nie ma nic nadzwyczajnego. Generalnie, październik zimową pogodę przyniesie miejscami w Europie na obszarze Skandynawii, częściowo w Rosji, na Islandii oraz w rejonie Kaukazu i Alp. W Polsce prawdopodobnie pierwszy śnieg na nizinach z szansą na powstanie chwilowej pokrywy śnieżnej pojawi się w trakcie listopada. W ostatnich latach miało to miejsce pod jego koniec. Trzymamy rękę na pulsie, w przypadku istotnych zmian, będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!