| |
Zagrożenie!
Śnieżna i mroźna zima nie odpuszcza. Jest już ponad metr śniegu w Polsce. Nadciągają kolejne śnieżyce

Śnieżna i mroźna zima nie odpuszcza. Jest już ponad metr śniegu w Polsce. Nadciągają kolejne śnieżyce

Przełom listopada i grudnia w Polsce przyniesie kontynuację mroźnej i śnieżnej zimy. Przejdą kolejne śnieżyce, ponadto mróz nasili się miejscami w nocy. Zasięg występowania pokrywy śnieżnej nadal będzie się zwiększał. Najwięcej śniegu notujemy obecnie w górach, gdzie zalega już ponad metr białego puchu. Sprawdźmy, kiedy spadnie śnieg w najbliższych dniach.

Kolejne opady śniegu w prognozach. Przewidywany zasięg śnieżycy w Polsce o godzinie 22:00, 29 listopada 2023

Zima ze śniegiem i mrozem w Polsce, prognoza opadów śniegu 29 listopada 2023

Aktualnie śnieżyca związana z przechodzącym niżem Oliver przechodzi nad południową i południowo wschodnią Polską. Rozciąga się od Opolszczyznę po Podkarpacie i Lubelszczyznę. Nocą wraz z odsuwaniem niżu opady śniegu będą zanikać w kierunku wschodnim i ostatecznie zanikną o poranku. W kolejnych dniach pozostaniemy jednak nadal w polu niżowym w chłodnych masach powietrza. W rejon naszego kraju będą pochodzić nowe niże ze strefami frontowymi, a to oznacza, że ponownie miejscami będzie dosypywać śniegu.

Prognozowane opady śniegu w Polsce, 30 listopada 2023

Gdzie jest śnieg i kiedy będą śnieżyce w Polsce, prognoza opadów śniegu 30 listopada 2023

W środę w ciągu dnia od zachodu zacznie się zbliżać do Polski niż Quintius. Jego początkowo front ciepły, a następnie chłodny przyniesie opady śniegu, tym razem szczególnie miejscami w dzielnicach zachodnich i północno zachodnich kraju, od Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej przez Wielkopolskę po wybrzeże szczególnie w godzinach wieczornych. Będą to opady słabe i umiarkowane, ale miejscami spadnie kilka cm śniegu.

Prognoza opadów śniegu w Polsce, 1 grudnia 2023

Zima przyniesie śnieg i mróz w Polsce, prognoza opadów śniegu 1 grudnia 2023

W czwartek na zakończenie listopada kolejne opady śniegu miejscami pojawią się na południowym wschodzie kraju, zwłaszcza na Podkarpaciu, ponadto popada na północy, szczególnie między środkowym wybrzeżem i Warmią. Z kolei początek grudnia przyniesie miejscami słaby i umiarkowany śnieg w południowych regionach Polski. Po opadach w trakcie pierwszej dekady grudnia nasili się mróz w nocy.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce do 1 grudnia 2023

Prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce do 1 grudnia 2023

W tym sezonie początek meteorologicznej zimy przypadający 1 grudnia nie będzie tylko teoretyczny, ale również praktyczny, bo biała i mroźna zima będzie możliwa na przeważającym obszarze kraju. Najmniejsze prawdopodobieństwo występowania pokrywy śnieżnej obejmuje głównie centrum kraju. Zupełnie inaczej będzie na południu, wschodzie i północy Polski, gdzie pokrywa śnieżna w wielu regionach będzie przekraczać 5-30 cm.

Największa pokrywa śnieżna w Polsce notowana 28 listopada 2023

Gdzie najwięcej śniegu w Polsce listopad 2023

Najwięcej śniegu spodziewamy się w Tatrach. Obecnie już ponad metrowa pokrywa śnieżna jest notowana w Dolinie Pięciu Stawów i to bez wliczenia obecnie trwającej śnieżycy. Na początku grudnia będzie jeszcze więcej szczególnie w nawianych zaspach. Aktualnie obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. - Pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym - czytamy w komunikacie TOPR.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!