| |
Zagrożenie!
Fatalna jakość powietrza w Polsce. Na mapie Europy od razu widać gdzie największy smog

Fatalna jakość powietrza w Polsce. Na mapie Europy od razu widać gdzie największy smog

Pogoda wyżowa, inwersja, niewielka cyrkulacja powietrza, dość niska temperatura, przestarzały system grzewczy, głównie oparty na węglu i już mamy doskonały przepis na smog w Polsce. Dane z ostatnich dni co jakiś czas pokazują wzrosty zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza dotyczy to pyłów zawieszonych, w tym PM10 i PM2,5. Normy na wielu stacjach są co najmniej kilkukrotnie przekroczone. Miejscami, szczególnie smog na południu Polski jest bardzo wyczuwalny. Szczypią oczy, bo pyły powodują podrażnienia spojówek. Pojawia się ból gardła spowodowany podrażnieniem wywołanym przez pyły i toksyny. Dni smogowe są trudne, zwłaszcza dla astmatyków.

Jakość powietrza w Polsce i Europie, 19 grudnia 2020, godzina 20:00

Smog w Polsce, fatalna jakość powietrza na tle Europy, prognoza smogu dla Polski

Pomiary jakości powietrza z sieci Airly wyróżniają w sobotni 19.12 wieczór szczególnie Polskę na tle krajów UE. Jakość powietrza możecie również śledzić bezpośrednio na naszej stacji w Rzeszowie.

Sposoby na smog w Polsce

Aby wyeliminować smog w sezonie grzewczym w Polsce, musimy modernizować budynki, przede wszystkim ocieplać, a także wymienić kopciuchy na ogrzewanie elektryczne lub gazowe. W jednym z artykułów podawaliśmy, jakie są koszty ogrzewania domu gazem nieemitującym pyłów zawieszonych. Przy tej okazji sprawdźcie, które sektory w Polsce są najbardziej odpowiedzialne za zanieczyszczenie powietrza. Wbrew stereotypom, nie jest to przemysł i transport drogowy. Warto skorzystać z ogłaszanych różnych programów, dzięki którym można otrzymać dofinansowanie na wymianę kotła.

Prognoza jakości powietrza w Polsce

Niestety, w niedzielę 20.12 oraz w poniedziałek 21.12, szczególnie wieczorem oraz w nocy nadal jakość powietrza w Polsce będzie pozostawiać wiele do życzenia, zwłaszcza na południu.

Prognoza jakości powietrza w Polsce, niedziela 20 grudnia 2020. Maksymalne stężenie 1 godzinne. Dane: GIOŚ

Prognoza jakosci powietrza w Polsce 20 grudnia 2020

Prognoza jakości powietrza w Polsce, poniedziałek 21 grudnia 2020. Maksymalne stężenie 1 godzinne

Smog, prognoza jakości powietrza w Polsce, 21 grudnia 2020

Epizody smogowe w ostatnich dniach zdarzały się m.in. w Zakopanem. W tym przypadku ważnym czynnikiem wpływającym na jakość powietrza są warunki atmosferyczne, zwłaszcza inwersja.

Sytuacja zacznie się zmieniać z upływem nowego tygodnia, gdy pojawią się opady i wzrośnie prędkość wiatru.

DobraPogoda24, Airly, GIOŚ


Komentarze
Grzegorz

Najtańszym sposobem wyeliminowania kopcących pieców jest... zmiana przyzwyczajeń...

21 grudzień 2020 - 16:28
Odpowiedz