| |
Zagrożenie!

Blisko 500 interwencji po nocnych 1/2.08 burzach. Grad osiągał 6 cm średnicy!

Zgodnie z wydanym ostrzeżeniem, minionej nocy 01/02.08 dotarły nad Polskę burze, które swój początek miały nad terytorium Niemiec. Przetoczyły się w dość wąskim pasie od woj. dolnośląskiego przez południową i wschodnią część lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego po część warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. Trzeba jednak przyznać, że groźne zjawiska wystąpiły na nieco mniejszym obszarze od naszych prognoz, ale nie należy żałować, że tak się stało, bowiem chyba nikt nie chciałby ryzykować utraty mienia, a z tym mieliśmy do czynienia.

Zanotowane wyładowania doziemne w ciągu minionych 12 h

Mapa wyładowań doziemnych 1-2 sierpnia

Zalane ulice, połamane drzewa, pozrywane dachy oraz uszkodzone samochody i elewacje budynków, to właśnie skutki gwałtownych burz, jakie w nocy nawiedziły wspomniane województwa. Jak informuje rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak, w sumie strażacy wyjeżdżali blisko 500 razy. Najtrudniejsza sytuacja panuje w województwie wielkopolskim, gdzie strażacy usuwają setki połamanych drzew. Szczególnie dużo jest ich w okolicach Gniezna, Wrześni oraz w Poznaniu. Strażacy mają też dużo pracy w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie otrzymali ponad 300 zgłoszeń. Obserwatorzy oraz terenowi Łowcy Burz poinformowali o dużym gradzie, którego średnica w woj. wielkopolskim i lubuskim osiągała lub przekraczała 6 cm!

Nadciągająca nocna 1/2.08 superkomórka nad Poznań. Zdjęcie: DobraPogoda24.pl 

Nasuwająca się superkomórka nad Poznań

Burza spowodowała także duże utrudnienia na poznańskim lotnisku. Z portu Ławica nie odleciał poranny samolot do Warszawy, a te, które w stolicy Wielkopolski miały lądować, mają opóźnienie. Niemniej służby lotniska zapewniają, że sytuacja pomału się normuje. Dziś 02.08 groźne burze również mogą się rozwinąć, zwłaszcza na południu i południowym-wschodzie kraju, gdzie spodziewamy się prawdopodobnych superkomórek. Mogą one generować ulewne opady deszczu i dużego gradu oraz bardzo silne porywy wiatru. Na naszą uwagę zasługują szczególnie godziny popołudniowe i wieczorne na wyznaczonym obszarze 1 i 2 stopnia ostrzeżenia (sprawdź).


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!