| |
Zagrożenie!

Kilkadziesiąt interwencji strażaków po burzach na południowym-wschodzie kraju

Nasza prognoza, jako jedyna w kraju zakładała wczoraj 02.08 na południowym-wschodzie obszar drugiego stopnia ostrzeżenia przed zjawiskami burzowymi, z prawdopodobieństwem powyżej 60%. Prognoza zaczęła się realizować w godzinach późno popołudniowych, gdy na południu Małopolski oraz zachodzie Podkarpacia powstały pierwsze komórki burzowe. W ciągu kilkudziesięciu minut rozwinęła się burza wielokomórkowa, która początkowo lokalnie przynosiła również superkomórki.

Rozwijająca się burza w pobliżu Biecza, widoczna z Krosna. Zdjęcie Marcin Szerląg

Superkomórka na Podkarpaciu

Superkomórka z okolic Biecza, w tym czasie widoczna na danych radarowych IMGW

Dane radarowe, 2 sierpnia

Ostatecznie burze przesunęły się znad Małopolski i Podkarpacia nad południową Lubelszczyznę. Na swej drodze przynosiły liczne wyładowania doziemne, ulewne opady deszczu i lokalnie gradu oraz punktowo bardzo silne porywy wiatru.

Mapa burzowa z wyładowaniami, 2 sierpnia

Strażacy byli zmuszeni do kilkudziesięciu interwencji, w tym 15-stu na terenie samego Podkarpacia. Najwięcej pracy mieli na terenie powiatu leżajskiego, gdzie zostali wezwani do m.in. ugaszenia pożaru poddasza domu mieszkalnego. W pozostałych przypadkach usuwali z dróg połamane konary drzew i wypompowywali wodę z zalanych posesji, a w jednym przypadku ugasili płonące drzewo, które zapaliło się w wyniku uderzenia pioruna przy drodze krajowej numer 9 w miejscowości Miłocin. Na szczęście nie ma informacji, aby ktoś podczas nawałnic ucierpiał.

Dane z detektorów burzowych w formie animacji

Animacja burz, 2 sierpnia

W ciągu najbliższej doby 03/04.08 spodziewamy się kolejnych burz, w różnych regionach kraju, zwłaszcza w godzinach popołudniowych i wieczornych (sprawdź prognozę prawdopodobieństwa).

Mapa z danymi detektorów: burze.dzis


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!