Silne oberwanie chmury zaleje drogi. W ulewie spadnie 90 litrów wody. Niż Larissa przyniesie nagłe powodzie
Antycyklon w zachodniej Europie i częściowo w Polsce blokujący ulewy słabnie i niebawem odczujemy skutki odciętego niżu Larissa. Pojawią się miejscami oberwania chmury i burze szczególnie w południowych regionach kraju, a wcześniej także w innych rejonach kontynentu. Lokalnie spadnie w rejonie Polski do około 90 litrów wody na m2 ziemi. Miejscami będą zalania i powodzie błyskawiczne.
Prognoza zasięgu ulewy związanej z odciętym niżem Larissa w rejonie środkowej Europy, 2 sierpnia 2024
Na aktualnych danych radarowych w Europie, możemy już dostrzec rozwijanie płytkiego niżu Larissa nad Francją, gdzie na wschodzie kraju niesie ulewy i burze. Następnie wkroczy nad Niemcy i przyniesie znaczne opady mogące powodować zalania szczególnie miejscami w południowej połowie tego kraju. Zasięg oddziaływania niżu będzie jednak większy bo opady z nim związane sięgną także rejonu Alp, zwłaszcza w północno zachodniej Austrii, a później ulewy przesuną się nad Czechy, Słowację i rejon południowej Polski. Słabsze częściowo sięgną również Bałkanów.
Prognoza zasięgu ulewy w rejonie środkowej i częściowo wschodniej Europy, 3 sierpnia 2024
W przypadku oddziaływania na Polskę, kluczowy będzie zasięg przemieszczenia niżu, a w zasadzie jego trajektorii. Najnowsze prognozy oparte o model globalny i regionalny wskazują, że niż przemieści się w pobliżu naszych południowych regionów z zachodu na wschód, aż wyjdzie nad Ukrainę. Intensyfikacja opadów szczególnie w rejonie burz ma nastąpić na południu kraju w rejonach podgórskich, gdzie z powodu ukształtowania terenu w wyniku czynnika orografii terenu, dojdzie do rozwoju bardziej uwodnionych chmur burzowych między 2-3 sierpnia, gdy przetoczy się główna fala ulewy między południowymi i południowo wschodnimi regionami Polski.
Prognoza zasięgu ulewy i sumy opadów w rejonie środkowej i wschodniej Europy do 3 sierpnia 2024
Trajektoria niżu z zasięgiem opadów nadal jeszcze ulega korektom w prognozach, ale generalnie w najbliższych dniach na naszą uwagę szczególnie zasługuje obszar, od południowej połowy Niemiec przez północno zachodnią Austrię po częściowo Czechy, Słowację, południową Polskę i zachodnią Ukrainę. Na tym obszarze miejscami w kilka godzin może spaść nawet około 30-90 litrów wody na m2 ziemi, a lokalnie 100 mm również nie jest wykluczone. Największe sumy opadów nie będą równomierne w regionach.
Sprawdź: Jest nowa pogoda na sierpień. Fale upałów, czy zimno i deszczowo? Prognozy są jednoznaczne
Prognoza zasięgu ulewy i sumy opadów w rejonie środkowej i wschodniej Europy do 3 sierpnia 2024 według modelu ICON
W Polsce w omawianym okresie podwyższone miejscami ryzyko ulewy i lokalnych burz między szczególnie 2-3 sierpnia obejmie obszar, od południa Dolnego Śląska przez Opolszczyznę, częściowo Górny Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie po południe Lubelszczyzny. Zaznaczamy jednak, że zasięg przewidywanych największych opadów może się jeszcze zmienić, zarówno w kierunku rozszerzenia opadów bardziej w głąb kraju na północ, jak również zmniejszyć w kierunku południowych, gdyż wszystko ostatecznie będzie zależne od dokładnego przejścia niżu.
Zobacz: Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski
Źródło: DobraPogoda24.pl