| |
Zagrożenie!
Silne gradobicia w Polsce. Grad zabielił drogi i narobił szkody. Lodowe kule i ulewy zaskoczyły kierowców

Silne gradobicia w Polsce. Grad zabielił drogi i narobił szkody. Lodowe kule i ulewy zaskoczyły kierowców

Minionej nocy po upale przez północno zachodnią i częściowo północną Polskę przeszedł aktywny front burzowy na którym rozwinęły się gwałtowne burze z ulewnym deszczem, gradobiciami i silnym wiatrem. Grad osiągał do 3-4 cm średnicy. Lodowe kule zabieliły drogi i spowodowały lokalne szkody, w tym rozbijały reflektory samochodów. Żywioł zaskoczył kierowców w kilku regionach. Na tym nie koniec, bo najbliższej doby ponownie w naszym kraju wystąpią silne burze, ale tym razem szczególnie w dzielnicach południowo zachodnich.

Silne gradobicie w północnej Polsce w miejscowości Dębina koło Rowów w województwie pomorskim, 16 sierpnia 2023. Foto: Alic Ja

Silne nocne gradobicia w Polsce, lodowe kule zasypały drogi i zaskoczyły kierowców w pomorskim, 16 sierpnia 2023

Silne burze w nocy rozwinęły się na chłodnym wycinku frontu atmosferycznego oddzielającego dwie skrajne masy powietrza. Po jego wschodniej stronie zalega bardzo ciepła masa powietrza, a z zachodu napływała chłodna i wilgotna. Na styku mas powietrza w obrębie frontu i przy wysokiej chwiejności termodynamicznej doszło do rozwoju burzy wielokomórkowej przemieszczającej się wzdłuż frontu na północny wschód.

Silne burze w Polsce zanotowane minionej nocy na 16 sierpnia 2023

Silne nocne burze gradowe w Polsce, lodowe kule zasypały drogi na północy, 16 sierpnia 2023

Front burzowy objął szczególnie miejscami województwo zachodniopomorskie i pomorskie. Burze przeszły w rejonie Szczecina, Kołobrzegu, Koszalina i Słupska. Na tym obszarze zanotowano dużo wyładowań atmosferycznych, miejscami w towarzystwie ulewnego deszczu, gradobicia i silnego wiatru.

Nocne gradobicia w Polsce w rejonie Czołpina w powiecie słupskim, 16 sierpnia 2023

- Grad spadł przed nami, ale musieliśmy usuwać z drogi większe gałęzie żeby przejechać. Droga była zalana, ale jakoś przejechaliśmy - napisała do naszej redakcji Alic Ja, która zmagała się ze skutkami żywiołu w rejonie Dębiny w powiecie słupskim. Niestety, grad lokalnie narobił szkody. Lodowe kule miejscami powgniatały karoserię samochodów, jak również rozbijały reflektory. Uprawy również zostały punktowo uszkodzone lub zniszczone.

Skutki burzy gradowej w Polsce w miejscowości Machowinko koło Rowów i Ustki, 16 sierpnia 2023

Burza była również bardzo aktywna szczególnie w rejonie Koszalina, gdzie doszło miejscami do licznych zalań dróg i piwnic. Silny wiatr łamał drzewa i odcinał prąd w kilku regionach województwa zachodniopomorskiego, w tym w miejscowościach Malechowo, Dąbrowa i Pękanino.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 17 sierpnia 2023

Prognoza burz dla Polski na 17 sierpnia 2023

Nad krajem nadal będą się utrzymywać warunki do inicjacji silnych burz, przy czym najbliższej doby na 17 sierpnia główne ich ryzyko obejmie miejscami dzielnice południowo zachodnie kraju, zwłaszcza między Dolnym Śląskiem, Opolszczyzną po lokalnie Wielkopolskę i Ziemie Lubuską oraz punktowo rejony ościenne. Zalecamy śledzenie danych radarowych na tym obszarze już od godzin późnopopołudniowych przez wieczorne i najbliższą noc.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!