| |
Zagrożenie!

W ciągu najbliższej doby 1/2.08 nad Polską możliwe ekstremalne burze!

Nad Polską utrzymuje się gorąca masa powietrza, która dzięki wspomaganiu słonecznemu spowoduje dziś 01.08 najgorętszy dzień od początku tego lata. Spodziewamy się na przeważającym obszarze kraju około 31/36 st., a lokalnie być może nawet 37 st. C.

Na naszą uwagę zasługuje obszar frontu atmosferycznego, zalegającego na zachodzie i północy kraju. W jego obrębie pojawią się zaburzenia falowe. Będą się one stopniowo z zachodu przesuwać na wschód i północny-wschód w kierunku Polski, głównie znad Niemiec.

Jedna z takich fal przejdzie w ciągu najbliższej doby 1/2.08 przez nasz obszar, gdzie dodatkowo pojawi się wpływ chłodnego frontu atmosferycznego, który przyczyni się do znacznego kontrastu termicznego i spowoduje wystąpienie silnych zjawisk burzowych.

Silne burze w Polsce na początku sierpnia

Pierwsze burze na zachodzie kraju już teraz zaczynają się uaktywniać, a w ciągu dnia pojawią się również miejscami na północy i północnym-wschodzie. Nie będą one mieć jednak dużego zasięgu.

Główne uderzenie silnych i niewykluczonych ekstremalnych burz czeka nas w nocy z wtorku na środę. Wówczas prawdopodobnie znad Niemiec wejdzie rozbudowany MCS, z wbudowaną strukturą szkwału liniowego z niewykluczonym zjawiskiem bow echo. Z uwagi na zasięg burz, być może będziemy mieć do czynienia z przedłużeniem derecho znad zachodniej Europy. Lokalnie będą możliwe również superkomórki z ulewnym deszczem i dużym gradem. Istnieje również umiarkowane ryzyko zejścia trąby powietrznej! Zwróćmy uwagę, zwłaszcza na obszar 30-60 i powyżej 60%, gdzie istnieje największe ryzyko silnych burz (prognoza prawdopodobieństwa burzowego).


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!