
Silna wichura dotrze nad Polskę. W prognozach bardzo niskie ciśnienie w centrum cyklonu. Wiatr przekroczy 100 km/h
Od kilku dni z wielkim zaangażowaniem śledzimy prognozy rozwoju głębokiego cyklonu, który przyniesie silne załamanie pogody w rejonie Polski. Spodziewamy się nie tylko ulewy, miejscami po chłodniejszej stronie niżu przechodzącej w śnieg, ale również wichury. Wiatr w porywach w wielu regionach kraju może przekroczyć 70-100 km/h. W prognozach widnieje również wyjątkowo niskie ciśnienie w centrum żywiołu nad Bałtykiem. To jeden z kluczowym czynników, od którego będzie zależeć zasięg oddziaływania wichury.
Aktualnie prognozowane położenie centrum cyklonu niosącego wichury i opady między 21-22 grudnia 2023
Do powstania wichury potrzeba kilka kluczowych czynników. Niezbędne jest powstanie głębokiego niżu, który ze względu na spiralną cyrkulację przepływu powietrza nazywamy także cyklonem. Jego trajektoria musi być odpowiednia aby wywołać duży gradient poziomego ciśnienia na obszarze kraju. Kolejnym czynnikiem jest obecność prądu strumieniowego, który wpływa na rozwój niżu oraz wspomaga przepływ powietrza, a tym samym siłę wichury. Przy jego obecności wyjątkowo silnie wieje szczególnie w górach, gdzie wiatr ma siłę huraganu.
Prognozowany zasięg wichury w Polsce i Europie 21 grudnia 2023
Wszystkie czynniki w mniejszym lub większym stopniu będziemy mieć spełnione, ale najważniejsza jest dokładna trajektoria cyklonu i jego głębokość. Prognozy codziennie zmieniają się i wyliczają inne parametry. Przy poprzedniej aktualizacji wskazywana była wartość minimalna ciśnienia w centrum niżu na poziomie 945 hPa. Od razu wskazaliśmy, że to wartość mało prawdopodobna i to jeszcze ulegnie zmianie. Obecnie w prognozie modelu ECMWF widnieje 953 hPa, a w modelu GFS 958 hPa. Możemy więc przyjąć, że ostateczne ciśnienie spadnie poniżej 960 hPa, a spadek poniżej 950 hPa jest raczej przeszacowany.
Prognoza zasięgu wichury w Polsce i Europie, 22 grudnia 2023
Mamy więc ustalony jeden z głównym czynników. Kolejnym jest dokładna trajektoria przejścia cyklonu znad Atlantyku przez Morze Norweskie, Skandynawię nad Bałtyk. Od jego położenia będzie zależeć prędkość wiatru, jak również pora wystąpienia wichury i czas jej trwania. Trajektoria nadal jednak w prognozach bardzo się zmienia.
Aktualny zasięg wichury w Polsce w pierwszej części dnia, 22 grudnia 2023
Położenie niżu jest przesuwane bardziej na północ, a innym razem na południe. Z tego powodu obszar głównej fali wichury w rejonie Polski może jeszcze ulec sporej korekcie, ale porywy wiatru osiągające 70-100 km/h, zwłaszcza między 21-23 grudnia wydają się realne. Do tego dojdą opady głównie deszczu w czasie występowania silnego wiatru przy przejściu stref frontowych, z których najwięcej ma spaść w północnej połowie kraju, gdzie w nowym tygodniu w kilka dni spadnie miesięczna suma opadów.
Obecnie prognozowane maksymalne porywy wiatru w Polsce, jakie mogą wystąpić między około 21-23 grudnia 2023
Pewnym pocieszeniem są aktualne prognozy modelu ECMWF, które znacznie zredukowały obszar silnych porywów wiatru nad krajem. Przed nami jeszcze kilka dni wahań w prognozach, aż do wyklarowania dokładnych wyliczeń. Miejmy nadzieję, że ostatecznie wichura okaże się słabsza. Każdy scenariusz, zarówno w kierunku spadku prędkości wiatru, jak również wzrostu nadal jest możliwy.
Źródło: DobraPogoda24.pl