| |
Zagrożenie!
Do Polski napłynie duży transport pyłu saharyjskiego. Jakie zjawiska spowoduje?

Do Polski napłynie duży transport pyłu saharyjskiego. Jakie zjawiska spowoduje?

Zwykle w kwietniu do Polski dociera największy transport pyłu saharyjskiego w ciągu całego sezonu. Aktualne prognozy wskazują, że ten trend utrzyma się również w tym roku.

Prognozowana koncentracja pyłu saharyjskiego o godz. 14:00, 24 kwietnia

Prognoza pył saharyjski 24 kwietnia 2019

Obecność pyłu w atmosferze zwiastuje bardzo wyraźne zmętnienie nieba, a także pokrycie samochodów, parapetów, dachów itp. bardzo wyraźną warstwą drobin, szczególnie w rejonach po opadach deszczu.

Najnowsze wyliczenia przewidują dotarcie nad Polskę dużej warstwy pyłu saharyjskiego już 24 kwietnia. Pył w sporej koncentracji na wysokości około 1-5 km (z największą koncentracją prawdopodobnie na wysokości około 2-2.5 km) utrzyma się co najmniej do 26 kwietnia.

Prognozowana koncentracja pyłu saharyjskiego o godz. 14:00, 25 kwietnia

Prognoza pył saharyjski Polska kwiecień

W tym czasie pył saharyjski spowoduje bardzo wyraźne zmętnienie nieba, a przez to zredukuje promieniowanie słoneczne, będzie mieć również wpływ na zauważalny wzrost zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym PM10 i PM2.5. Nie będą to jednak wartości stężenia znane nam z pogody wyżowej z zimowego sezonu grzewczego. Prognozy przewidują maksymalny wzrost PM10 do poziomu 35-75 uq/m3. Można się również spodziewać „krwistych” zachodów Słońca.

Prognozowane maksymalne zanieczyszczenie pyłem zawieszonym PM10, 25 kwietnia br.

Pył saharyjski jakość powietrza

Wraz z pyłem saharyjskim napłynie bardzo ciepła masa powietrza, dlatego około 25-26 kwietnia temperatura miejscami przekroczy 26-29 st. C!

Prognozowana koncentracja pyłu saharyjskiego o godz. 14:00, 26 kwietnia

Prognoza pył saharyjski nad Polską

Różnice w wielkości zmętnienia nieba między południową a północną Europą, bardzo wyraźnie widać na aktualnych zdjęciach satelitarnych. Poniżej dane z godz. 09:55, 22 kwietnia.

Pył saharyjski w Polsce prognoza 24-26 kwietnia

Opadów w tym czasie będzie niewiele, bowiem będą one związane ze zjawiskami konwekcyjnymi o bardzo ograniczonym zasięgu. Sytuacja zacznie się zmieniać około 26-27 kwietnia.

Dane: Skiron, Copernicus, Sat24


Komentarze
Viki86

Jak zawieje to trudno oddychać, pył dusi. Ale dobrze sprawdzają się maski antysmogowe... Jest to dobra opcja, szczególnie jak dojeżdża się rowerem do pracy.

24 kwiecień 2019 - 09:10
Odpowiedz