
Przejdą wichury w kilku falach. Wiatr przekroczy 125 km/h. W prognozach głęboki cyklon
Druga połowa sierpnia przyniesie w kilku falach silne wichury na zachodzie Europy. W prognozach widnieje także sztorm oraz coraz aktywniejszy prąd strumieniowy, w którym będą dobre warunki do rozwijania i podchodzenia cyklonów atlantyckich. Wiatr miejscami przekroczy 100-125 km/h i to nie tylko w rejonie wybrzeża. Żywioł miejscami spowoduje szkody, a w pośredni sposób wpłynie na pogodę w Polsce.
Wichury uderzą na zachodzie Europy w kilku falach. Prognozowany wiatr, 19 sierpnia 2024
W ostatnich dniach za sprawą coraz aktywniejszego prądu strumieniowego, czyli wiru troposferycznego powstającego na kontraście temperatury między wysokimi i umiarkowanymi szerokościami geograficznymi, dochodzi coraz częściej do uaktywnienia wichur szczególnie w rejonie Wysp Brytyjskich, gdzie będzie kontynuowany w kolejnych dniach wczesny podmuch jesieni z ochłodzeniem i częstszymi opadami. Podejścia większej liczby cyklonów i zafalowań na froncie spodziewamy się na początku ostatniej dekady sierpnia.
Prognozowany zasięg wichury na zachodzie Europy, 20 sierpnia 2024
Silny wiatr w rejonie Wysp Brytyjskich ponownie wystąpi, zwłaszcza między 19-20 sierpnia, a także między 21-22 sierpnia ze szczególnym wskazaniem na rejon Szkocji, gdzie wichury będą najsilniejsze, miejscami w porywach ponad 70-100 km/h. Jeszcze silniejsza wichura jest prognozowana w okolicach 23-24 sierpnia, gdy ma podejść znacznie silniejszy i głębszy cyklon. Jego pora dotarcia i trajektoria ulegają korektom w prognozach, ale wygląda na to, że skutki tego wiatru będą odczuwalne nie tylko w rejonie Wysp Brytyjskich i Owczych, ale także w głębi zachodniej i północno zachodniej Europy, w tym Danii po Norwegię i Szwecję.
Prognozowany silny prąd strumieniowy w rejonie zachodniej Europy, 23 sierpnia 2024
Potencjalne wichury będą się przemieszczać wraz z kierunkiem silnego prądu strumieniowego, czyli z zachodu na wschód i północny wschód. Prędkość wiatru będzie na tyle silna aby wpłynąć na żeglugę i pracę niektórych portów lotniczych. Wiatr miejscami może łamać drzewa i tarasować drogi, ponadto wystąpią miejscami przerwy w dostawie prądu. Najnowsze wyliczenia numeryczne wskazują najsilniejszy wiatr w omawianym okresie szczególnie w rejonie Szkocji.
Zobacz: Najnowsza pogoda na wrzesień. Pierwszy mróz, czy ostatni upał? Prognozy są jednoznaczne
Prognoza zasięgu wichury na zachodzie Europy, 24 sierpnia 2024
Przechodzące wichury na zachodzie Europy wpłyną także na warunki atmosferyczne w Polsce bo kręcące się cyklony odwrotnie do wskazówek zegara, zaciągną po swojej wschodniej stronie ciepłe masy powietrza z południa i skierują w głąb kontynentu w rejon naszego kraju. Z tego powodu po chwilowym ochłodzeniu na początku nowego tygodnia, między około 23-26 sierpnia spodziewamy się powrotu fali upałów do Polski przesuwającej się z zachodu na wschód kraju.
Źródło: DobraPogoda24.pl