
Przejdą silne burze z ulewami. Nawałnice uderzą w tych regionach. Wydano wysoki alert pogodowy
Przed nami bardzo niespokojna najbliższa doba szczególnie w południowo wschodniej Polsce, gdzie na froncie przejdzie płytki niż. Rozwiną się silne burze z ulewami, gradem i porywistym wiatrem. Jest spore ryzyko oberwania chmury i powstania zalań i podtopień, a nawet powodzi błyskawicznej. Meteorolodzy wydali wysoki drugi stopień alertu pogodowego.
Prognozowany obszar chwiejności powietrza w którym w Polsce i Europie rozwiną się miejscami gwałtowne burze do 11 czerwca 2024
W ciągu dnia wraz ze wzrostem temperatury powietrza i jego wilgotności przy przejaśnieniach, znacznie wzrośnie niestabilność termodynamiczna, w której szczególnie w godzinach popołudniowych i wieczornych miejscami rozwiną się silne burze. W ich rejonie oraz na froncie miejscami spodziewamy się ulewy, lokalnie gradobicia ze średnicą kul lodowych do około 2-4 cm oraz silne wiatru, w porywach do 60-90 km/h. Zjawiska największe natężenie mogą mieć szczególnie w przypadku rozwinięcia superkomórki burzowej.
Prognozowane sumy opadów w Polsce podczas ulewy i burz do godziny 12:00, 11 czerwca 2024
Najnowsze prognozy opadów i burz potwierdzają, że główne ryzyko silnych zjawisk atmosferycznych obejmie dzielnice wschodnie i południowo wschodnie kraju, zwłaszcza na obszarze, od Małopolski i Podkarpacia przez Ziemie Świętokrzyską po Lubelszczyznę oraz południowe i wschodnie Mazowsze oraz Podlasie. Sumy opadów miejscami przy oberwaniu chmury mogą sięgnąć do około 20-70 litrów wody na m2 ziemi. Obecne wyliczenia wskazują szczególne ryzyko takich opadów w Małopolsce, ale nie tylko.
Prognozowane sumy opadów w Polsce z wyszczególnieniem dla rejonu Małopolski do 11 czerwca 2024
Główny rozwój silnych burz z nawałnicami prognozujemy w godzinach popołudniowych i wieczornych, choć lokalnie pierwsze burze już powstały między innymi na Lubelszczyźnie. Na ogół będą to układy wielokomórkowe, przemieszczające się południowego zachodu na północny wschód. Lokalnie będzie możliwy rozwój superkomórki i to właśnie w jej rejonie wystąpią najbardziej gwałtowne zjawiska.
Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 11 czerwca 2024
Rekomendujemy zachowanie szczególnej ostrożności i śledzenie najnowszych danych radarowych, dzięki temu będzie dokładnie wiedzieć, gdzie pada, z jakim natężeniem oraz w jakim kierunku przemieszczają się burze z nawałnicami. W uzupełnieniu prezentujemy również prognozę burzową meteorologów z IMGW. Również w tym przypadku został wydany wysoki alert pogodowy przed silnymi burzami.
Zobacz także: Piekielny upał rozszerza zasięg. Temperatury sięgną 53 stopni w tych dniach
Prognoza burz dla Polski według IMGW-PIB
W pierwszej części nocy na wtorek burze zaczną słabnąć i zanikać na południowym wschodzie kraju. W następnych dniach zjawisk burzowych w Polsce będzie mniej wraz z przejściowym spadkiem temperatury. Powietrze nie będzie mieć już tak wysokiej niestabilności, ale to się ponownie zmieni szczególnie w drugiej połowie czerwca.
Sprawdź również: Potężny upał wkracza do Europy. Temperatura przebije 45 stopni
Źródło: DobraPogoda24.pl