| |
Zagrożenie!
11 marca znaczne ocieplenie do około 17 st. C.

11 marca znaczne ocieplenie do około 17 st. C.

W naszej ostatniej 16-dniowej prognozie długoterminowej zapowiadaliśmy znaczne ocieplenie na 11 marca, gdy temperatura miała wzrosnąć nawet do 17 st. C. Spójrzmy, czy ta zapowiedź się sprawdzi?

Dziś 09.03 z zachodu na wschód kraju przesuwa się front okluzji przynoszący w wielu miejscach na dość wąskim obszarze przelotne opady (w tym mieszane).

Położenie strefy opadów o godz. 10:10 w piątek, 9 marca. Dane radarowe IMGW

Dane radarowe gdzie pada

Za frontem rozwiną się przelotne opady konwekcyjne, które dadzą o sobie znać, głównie w północnej połowie kraju. Ostatecznie zanikną jutro 10.03 w pierwszej części dnia nad Podlasiem. Tymczasem w sobotę 10.03 z upływem godzin, od południowego-zachodu zaczniemy się dostawać pod wpływ ciepłego frontu atmosferycznego związanego z niżem znad Atlantyku. Przesuwając się z południowego-zachodu w głąb kraju na północny-wschód, przyniesie on do wieczora miejscami słabe opady deszczu na obszarze, od Dolnego Śląska i Pomorza Zachodniego po Ziemie Świętokrzyską i Podkarpacie.

Prognozowany układ baryczny w sobotę, 10 marca o godz. 13:00

Mapa synoptyczna 10 marca

Za frontem zacznie napływać znacznie cieplejsza masa powietrza, dlatego już jutro w sporej części kraju, zwłaszcza od centrum po południowe i zachodnie dzielnice spodziewamy się wzrostu temperatury do 9/12 st. C., a lokalnie na południu Górnego Śląska, Małopolski i Opolszczyzny do około 13/14 st. C. Apogeum ocieplenia nastąpi w niedzielę 11.03, gdy w sporej części Polski, szczególnie w centrum, na zachodzie oraz w południowej połowie kraju temperatura osiągnie 12/16 st. C., a lokalnie, prawdopodobnie na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej 17, być może punktowo 18 st. C. W kolejnych dniach temperatura nieznacznie spadnie, ale średnia dobowa utrzyma się powyżej normy.

Anomalia temperatury za okres, od 9, do 13 marca br.

Anomalia temperatury mapa marzec

Ponadto, między 12, a 14 marca pojawią się częściej opady. Więcej szczegółów podamy w najnowszej prognozie 16-dniowej, już w najbliższą niedzielę 11.03.


Komentarze
Mietek

I super, czyli niedzielę planujemy na świeżym powietrzu bez zakupów :)

09 marzec 2018 - 11:29
Odpowiedz
Lucas wawa

Będzie odczuwalnie cieplej i po raz pierwszy w tym roku w tej skali (u nas) wiosennie, głównie na S/W Polski. Z tym, że są przesłanki ku przypuszczeniom, że w tym roku sprawdzać się będzie dobrze ludowe porzekadło "w marcu jak w garncu" i to także po 10.03 (około weekendu 17-18.03 potencjalna kolejna adwekcja chłodu).

09 marzec 2018 - 17:47
Odpowiedz