| |
Zagrożenie!
W piątek 09.03 front okluzji z przelotnymi opadami

W piątek 09.03 front okluzji z przelotnymi opadami

Czwartek 08.03 nie przyniósł znaczących opadów atmosferycznych, ale za to cieszyliśmy się przyjemnymi temperaturami, zwłaszcza na południu i południowym-wschodzie kraju, gdzie notowano w wielu miejscach 10-12 st. C. Tymczasem jutro 09.03 w ciągu dnia z zachodu na wschód Polski przemieszczać się będzie strefa frontu okluzji związanej z płytkim układem niskiego ciśnienia, który w ciągu najbliższej nocy 08/09.03 przemieści się z rejonu Wysp Brytyjskich nad południowe obszary Morza Bałtyckiego.

Prognozowana sytuacja baryczna nad Europą w piątek 09.03 o godz. 13:00 (czasu polskiego)

Mapa synoptyczna marzec

W piątek 09.03 od godzin porannych z zachodu na wschód wraz z przemieszczaniem się frontu, wędrować będzie stosunkowo wąska strefa opadów atmosferycznych rozciągająca się z północy na południe kraju. Opady w głównej mierze będą występować pod postacią deszczu, jednakże w niektórych regionach takich jak centrum i północ, północny-wschód mogą również pojawić się opady śniegu.

Prognozowane ulokowanie opadów atmosferycznych oraz ich rodzaj o godz. 08:00 w piątek według modelu ICON-EU

Prognoza opadów 9 marca

W godzinach popołudniowych front opuści nasz kraj, wędrując dalej na wschód od Polski. Tuż za frontem postępować będzie adwekcja chłodniejszej masy powietrza, w której to będzie dochodzić do rozwoju komórek konwekcyjnych, a także możliwych pasm liniowych. Modele numeryczne są dosyć zgodne, że największej liczby struktur opadowych należy spodziewać się w obszarach od północnego zachodu, przez północ po centrum.

Prognozowany rozwój popołudniowej konwekcji. Wyliczenia modelu ICM UM1.5

prognoza opadów mapa 9 marca

Wieczorem i częściowo nocą 09/10.03 powstałe komórki będą wędrować dalej w kierunku wschodnim przynosząc głównie opady deszczu. Część modeli numerycznych uwzględnia, że napływająca za frontem świeża masa powietrza będzie cechować się niewielką niestabilnością. Pojawi się więc szansa rozwinięcia popołudniowych komórek, które mogą wygenerować pojedyncze wyładowania atmosferyczne. Sytuacja ta stoi jednak pod znakiem zapytania i nie możemy być pewni lokalnych wyładowań.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!